V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Od októbra 2024 Čína nevyviezla do krajín Európskej únie (EÚ) ani gram antimónu. Táto informácia vyplýva z najnovších čínskych colných údajov, na ktoré upozornila agentúra Reuters. Čína pritom v roku 2023 zabezpečovala takmer polovicu celosvetových dodávok tohto strategického kovu, ktorý je nevyhnutný v odvetviach, ako sú výroba polovodičov, retardérov horenia, solárnych zariadení či munície.

Prísne vývozné kontroly, ktoré Peking zaviedol minulú jeseň, okamžite ovplyvnili globálne trhy a podporili prudký rast cien antimónu. V Európe, kde sa zásoby tohto kovu prepadli na kriticky nízke úrovne, sa dôsledky prejavili obzvlášť silno.

Národná bezpečnosť na prvom mieste

Peking svoje rozhodnutie obmedziť vývoz antimónu odôvodnil národnou bezpečnosťou. Už v auguste 2024 ohlásil plán zaviesť limity na vývoz antimónu a súvisiacich prvkov, čo viedlo k panickému hromadeniu zásob a prudkému nárastu exportu v auguste a septembri. V decembri Čína pritvrdila a úplne zastavila vývoz troch kritických nerastov vrátane antimónu do USA, pričom odvtedy do Spojených štátov nevyviezla ani tonu.

EÚ na situáciu dopláca výrazne. Holandsko, ktoré bolo v roku 2023 najväčším európskym dovozcom čínskeho antimónu, zaznamenalo drastický pokles importu. Kým v roku 2023 Holanďania doviezli 3011,98 metrických ton, o rok neskôr to bolo len 1016,65 ton — a od októbra už žiadne dodávky neprichádzajú.

Antimón
Wikipédia

Tento vývoj sa líši od predchádzajúcich prípadov čínskych obmedzení vývozu kritických surovín. V minulosti sa export zvyčajne postupne obnovoval po niekoľkých mesiacoch, keď vývozcom boli udelené nové licencie. Tentoraz však žiadne známky oživenia exportu do Európy zatiaľ nevidieť.

Vývoz do iných krajín pokračuje

Zatiaľ čo EÚ a USA čelia čínskym reštrikciám, iné krajiny, ako Brazília, Thajsko a Rusko, antimón z Číny naďalej dovážajú. Napriek tomu sa celkový čínsky vývoz antimónu v roku 2024 prepadol o 24,1 % na 38 632 ton.

Obmedzenie dodávok vyvoláva obavy o stabilitu európskych dodávateľských reťazcov. Antimón je kľúčový pre viaceré priemyselné odvetvia a jeho nedostatok môže ohroziť výrobu technológií, ktoré sú nevyhnutné pre modernú energetiku, obranu aj automobilový priemysel.

Európa teraz stojí pred výzvou nájsť nové zdroje tohto strategického kovu alebo znížiť svoju závislosť od čínskeho dovozu. Zároveň je možné, že sa EÚ pokúsi posilniť vlastnú ťažbu a recykláciu antimónu, hoci to bude dlhodobý proces.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP