V nasledujúco článku boli použité materiály SITA.

Čínski vedci identifikovali nový kmeň koronavírusu HKU5-CoV-2, ktorý podľa nich môže predstavovať hrozbu pre ľudstvo. Vírus bol objavený v netopieroch a vykazuje výraznú podobnosť s pandemickým SARS-CoV-2, ktorý spôsobil celosvetovú pandémiu COVID-19. Objav pochádza z Wuchanského inštitútu virológie, ktorý sa v minulosti spájal s výskumom koronavírusov a možným únikom vírusu SARS-CoV-2.

Výskumníci publikovali svoje zistenia v prestížnom vedeckom časopise Cell, kde priznali, že nový vírus môže predstavovať vysoké riziko prenosu na ľudí. Infikovať ľudské bunky dokáže rovnakým mechanizmom ako SARS-CoV-2, čo podľa odborníkov zvyšuje pravdepodobnosť, že sa môže rozšíriť aj mimo svojich prirodzených hostiteľov.

Podobnosť s COVID-19 

Testy ukázali, že HKU5-CoV-2 využíva rovnaký bunkový receptor ACE2, aký používa SARS-CoV-2. Tento receptor umožňuje vírusu preniknúť do ľudských buniek, čo zvyšuje riziko, že by mohol preskočiť zo zvierat na človeka.

Vedci upozorňujú, že k prenosu môže dôjsť buď priamo zo zvierat na ľudí, alebo prostredníctvom iného medzihostiteľa. Práve tento spôsob sa považuje za jednu z možných teórií vzniku pandémie COVID-19, pri ktorej sa vírus mohol pôvodne šíriť cez zvieracie trhy v Číne.

Pixabay

Hoci zatiaľ neexistujú priame dôkazy o tom, že HKU5-CoV-2 sa už preniesol na ľudí, jeho objav zdôrazňuje potrebu dôkladného monitorovania a kontroly nových vírusov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj viaceré vedecké inštitúcie upozorňujú na potenciálnu hrozbu budúcich pandémií spôsobených zoonotickými vírusmi – teda takými, ktoré sa prenášajú zo zvierat na človeka.

Výskumníci zároveň pripomínajú, že netopiere sú prirodzenými nositeľmi mnohých nebezpečných vírusov, vrátane SARS, MERS a SARS-CoV-2. Ich schopnosť prenášať koronavírusy a adaptovať ich na nové hostiteľské organizmy z nich robí významný faktor v šírení nových infekčných chorôb.

Čo bude ďalej?

Objav HKU5-CoV-2 je pripomienkou, že výskum zoonotických vírusov je nevyhnutný. Vedci vyzývajú na zvýšenú kontrolu a sledovanie potenciálne nebezpečných kmeňov koronavírusov, aby sa predišlo opakovaniu scenára pandémie COVID-19.

Aj keď nie je dôvod na okamžitú paniku, odborníci upozorňujú, že prevencia a skorá identifikácia vírusových hrozieb sú kľúčové pre ochranu globálneho zdravia. Svet by sa mal z predchádzajúcej pandémie poučiť a byť pripravený na možné nové ohrozenia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP