V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

V roku 2024 bolo na Slovensku zadržaných 1857 falošných eurových bankoviek, čo predstavuje medziročný nárast o 9,4 percenta. Napriek tomu Národná banka Slovenska (NBS) zdôrazňuje, že počet falzifikátov je v porovnaní s inými krajinami eurozóny stále relatívne nízky.

Najväčší podiel medzi zadržanými falošnými bankovkami tvorili nominály v hodnote 20 a 50 eur, ktoré patria medzi najčastejšie používané v hotovostnom styku. Centrálna banka upozornila, že kvalita zadržaných falzifikátov je prevažne dobrá, avšak pri dostatočnej pozornosti je možné ich odhaliť aj bez použitia technických pomôcok.

Ako rozpoznať falošnú bankovku?

NBS pripomína, že existuje jednoduchý spôsob, ako rozoznať pravé bankovky od falzifikátov. Ide o test hmatom, pohľadom a naklonením, ktorý je detailne opísaný v propagačných materiáloch Eurosystému a dostupný aj na webových stránkach Európskej centrálnej banky (ECB) či jednotlivých národných centrálnych bánk.

Pri kontrole bankovky je potrebné všímať si jej povrch, keďže pravé bankovky majú hmatateľné reliéfne prvky. Dôležité je sledovať aj ochranné prvky, ako sú vodotlač, bezpečnostný pásik a hologram, ktoré pri naklonení menia farbu. Na Slovensku bolo v roku 2024 zadržaných aj 3113 falzifikátov eurových mincí, čo je o 8,8 percenta menej ako v predchádzajúcom roku.

Najčastejšie sa falšovali 2-eurové mince, ktoré tvorili až 93,4 percenta všetkých zadržaných falzifikátov. Centrálna banka upozornila, že falšované mince sú často vyrobené s vysokou technickou presnosťou, čo ich robí náročnejšími na rozpoznanie.

Unsplash

Opatrnosť pri prijímaní hotovosti je nevyhnutná

Najjednoduchším spôsobom, ako odhaliť falošnú mincu, je test magnetom, keďže pravé 1-eurové a 2-eurové mince majú magnetický stred. Pri podozrivých minciach sa odporúča porovnať ich reakciu na magnet so skutočnými euromincami. Okrem toho je dôležité všímať si celkový vzhľad, farbu a pri 2-eurových minciach aj nápis na hrane, ktorý by mal byť jasný a presný.

Napriek tomu, že počet falzifikátov na Slovensku zostáva v rámci eurozóny nízky, NBS odporúča zvýšenú pozornosť pri manipulácii s hotovosťou. Verejnosť by mala pri prijímaní bankoviek a mincí dôkladne skontrolovať ich pravosť a v prípade podozrenia kontaktovať políciu alebo svoju banku. Kontrola hotovosti je jednoduchým spôsobom, ako zabrániť ďalšiemu šíreniu falzifikátov a ochrániť sa pred možnými finančnými stratami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP