V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR. 

Slovensko sa nemusí obávať zvýšeného radiačného rizika po útoku ruského dronu na Černobyľskú jadrovú elektráreň, ku ktorému došlo v noci zo štvrtka na piatok. Riaditeľka kancelárie Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) Miriam Vachová potvrdila, že podľa dostupných informácií dron poškodil len vonkajší oceľový kryt (New Safe Confinement – NSC), nie však betónový sarkofág chrániaci 4. reaktor.

„Na základe uvedených informácií konštatujeme, že bezprostredné radiačné riziko pre územie Slovenskej republiky nehrozí. Zároveň obyvateľom odporúčame overovať informácie a vyhýbať sa zdrojom, ktoré šíria poplašné správy,“ uviedla Vachová.

ÚJD monitoruje situáciu v reálnom čase

Úrad jadrového dozoru nepretržite sleduje vývoj na Ukrajine prostredníctvom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a ukrajinského jadrového dozoru (SNRIU). Podľa dostupných správ poškodenie oceľového krytu spôsobilo požiar, no ten bol rýchlo uhasený a nezaznamenali sa žiadne zvýšené hodnoty radiácie.

„Naši pracovníci boli v ranných hodinách informovaní o incidente. Správy potvrdili, že radiačné merania v oblasti zostávajú v norme,“ doplnila Vachová.

ÚJD sleduje aktuálne radiačné údaje cez medzinárodné databázy IRMIS (MAAE) a EURDEP (Európska komisia). „Na základe týchto údajov neevidujeme zvýšené hodnoty radiácie v okolí Černobyľskej elektrárne ani v blízkosti sarkofágu,“ zdôraznila Vachová. Všetky merania sa pohybujú v bežných hodnotách pre túto lokalitu.

Sarkofág na Ukrajine.
OSINTefender

Odporúčané zdroje pre verejnosť

Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) dôrazne vyzýva občanov, aby si vždy overovali informácie a pri získavaní údajov o radiačnej situácii sa spoliehali výlučne na dôveryhodné a oficiálne zdroje.

Medzi ne patrí Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorý spravuje ústredie radiačnej monitorovacej siete, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zabezpečujúci radiačný monitoring prostredia SR a EURDEP – Európska platforma na výmenu rádiologických údajov, kde sú dostupné aktuálne merania z celej Európy.

Aj keď útok na Černobyľ vyvolal zvýšené obavy a množstvo špekulácií v regióne, odborníci zdôrazňujú, že podľa dostupných meraní a informácií nehrozí Slovensku žiadne bezprostredné radiačné ohrozenie. ÚJD nepretržite sleduje situáciu prostredníctvom viacerých medzinárodných monitorovacích systémov a v prípade akýchkoľvek zmien alebo nových zistení bude verejnosť včas a transparentne informovaná.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP