V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Japonsko oficiálne požiadalo Spojené štáty, aby boli oslobodené od nových ciel na dovoz ocele a hliníka, ktoré zaviedol americký prezident Donald Trump. Tokio argumentuje dlhodobým strategickým spojenectvom medzi oboma krajinami a férovými obchodnými praktikami japonských výrobcov.

Žiadosť podalo japonské veľvyslanectvo v USA v stredu skoro ráno, informoval hovorca japonskej vlády Jošimasa Hajaši. Tokio očakáva, že bude vylúčené z nových amerických ciel podobne ako Austrália, ktorú Trump označil za „férového obchodného partnera“.

„Sme si vedomí prezidentského príkazu o vydaní dodatočných ciel na oceľ a hliník a požiadali sme vládu USA, aby vylúčila našu krajinu z opatrení,“ uviedol Hajaši. Japonsko teraz analyzuje možné dopady nových ciel a zváži ďalšie kroky.

Trumpove clá vyvolali vlnu kritiky

Trump 12. februára podpísal nariadenie, ktorým sa zavádzajú 25-percentné clá na všetok dovoz ocele a hliníka do USA. Tento krok vyvolal rozhorčenie u kľúčových obchodných partnerov, vrátane Kanady, Mexika a Európskej únie, ktoré už avizovali možné odvetné opatrenia.

Japonsko bolo v minulosti oslobodené od týchto ciel počas vlády prezidenta Joea Bidena, ktorý umožnil Tokiu vyvážať až 1,25 milióna ton ocele ročne bez dodatočných poplatkov. Teraz však táto výnimka končí a japonskí producenti ocele môžu čeliť výraznému zvýšeniu nákladov pri vývoze do USA.

Pixabay

USA chcú podporiť domácich výrobcov

Trump počas svojho prvého funkčného obdobia zaviedol podobné clá s cieľom ochrániť americký oceliarsky priemysel pred nekalou konkurenciou. Biden neskôr niektoré z nich zmiernil, ale Trump ich teraz obnovuje v ešte tvrdšej podobe.

Predstaviteľ amerického ministerstva obchodu pre agentúru AFP potvrdil, že predchádzajúca colná kvóta pre Japonsko bude zrušená, a od 12. marca sa na všetok japonský oceľový a hliníkový tovar bude vzťahovať 25 % clo. Táto zmena znamená výrazné zvýšenie nákladov pre japonských vývozcov a môže mať dlhodobý dopad na obchod medzi oboma krajinami.

Japonsko teraz čaká na odpoveď Washingtonu, pričom diplomatické rokovania budú kľúčové pre ďalší vývoj obchodných vzťahov medzi týmito dvoma veľmocami. Úspech alebo neúspech týchto rokovaní môže ovplyvniť nielen obchod s oceľou a hliníkom, ale aj širšie vzťahy medzi Japonskom a Spojenými štátmi v oblasti obchodu a ekonomiky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP