V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR. 

Veľké technologické spoločnosti pokračujú v rekordných investíciách do umelej inteligencie. Meta, Amazon, Alphabet a Microsoft plánujú v roku 2025 vynaložiť na AI technológie a dátové centrá celkovo 320 miliárd USD. Tento prudký nárast kapitálových výdavkov odráža prebiehajúce preteky v oblasti umelej inteligencie, ktoré sa odštartovali po debute ChatGPT v roku 2022.

V roku 2024 tieto štyri spoločnosti investovali do AI 230 miliárd dolárov, no v roku 2025 plánujú výdavky ešte zvýšiť. Hlavným dôvodom je neustály rast dopytu po výkonných dátových centrách s obrovskými kapacitami grafických procesorov (GPU). Tieto centrá sú kľúčové pre tréning a nasadzovanie pokročilých AI modelov.

Dôležitým faktorom je aj konkurencia zo strany Číny. AI aplikácia DeepSeek spôsobila v technologickom sektore rozruch, pretože ukázala, že aj s menšími investíciami možno dosiahnuť vysokú úroveň výkonnosti. Tento vývoj vyvolal otázky o efektivite výdavkov amerických firiem.

Amazon vedie v AI výdavkoch

Spomedzi technologických gigantov má najagresívnejšie investičné plány Amazon. V roku 2025 plánuje minúť viac ako 100 miliárd dolárov na kapitálové výdavky, čo je nárast oproti 83 miliardám dolárov v roku 2024. Šéf Amazonu Andy Jassy uviedol, že spoločnosť sa sústredí na rozširovanie dátových centier pre AI, pretože cloudová divízia Amazon Web Services (AWS) už funguje na hranici svojich možností.

Microsoft v januári oznámil, že do dátových centier pre AI investuje 80 miliárd dolárov, pričom viac ako polovicu týchto výdavkov nasmeruje do USA. Alphabet, materská spoločnosť Googlu, vyčlení na AI 75 miliárd dolárov a už v prvom štvrťroku minie 16 až 18 miliárd. Finančná riaditeľka Anat Ashkenazi potvrdila, že investície budú smerovať najmä do technickej infraštruktúry.

Meta plánuje vynaložiť 60 až 65 miliárd dolárov. Mark Zuckerberg označil rok 2025 za „rozhodujúci rok pre AI“ a tvrdí, že tieto investície umožnia historické inovácie a upevnia vedúce postavenie USA v AI technológiách.

Freepik

Obavy investorov a pád akcií

Napriek optimizmu technologických firiem, masívne investície vyvolávajú aj pochybnosti na finančných trhoch. Pred dvoma týždňami došlo k masívnemu výpredaju akcií technologických spoločností, čo viedlo k poklesu trhovej kapitalizácie firiem Nvidia a Broadcom o 800 miliárd dolárov za jediný deň.

Šéfovia veľkých technologických koncernov preto museli obhajovať svoje výdavkové stratégie. Hoci niektorí analytici varujú pred možným prehriatím AI trhu, spoločnosti sa nevzdávajú a naďalej sú presvedčené, že AI predstavuje kľúčovú technológiu budúcnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP