V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Podvodné súťaže sa stávajú čoraz bežnejším spôsobom, ako sa kybernetickí zločinci snažia oklamať spotrebiteľov a získať ich citlivé finančné údaje. Podvodníci využívajú lákavé výhry ako návnadu na to, aby od obetí vylákali údaje o platobných kartách alebo prístupové údaje do internetbankingu.

Upozorňuje na to právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie (SBA) Sylvia Ďatelinková.

Ako podvodníci lákajú obete?

Najčastejšie sa tieto podvody šíria prostredníctvom sociálnych sietí, kde podvodníci cielenou reklamou oslovujú potenciálne obete. Sľubujú atraktívne výhry a často sa pritom vydávajú za známe spoločnosti, čím vytvárajú dojem dôveryhodnosti. Môže sa tiež stať, že obeť dostane správu, že vyhrala v súťaži, do ktorej sa nikdy nezapojila.

Podvodníci využívajú rôzne techniky na získanie citlivých údajov napríklad žiadosť o údaje o platobnej karte, pod zámienkou pripísania výhry alebo zaplatenia poštovného za výherný balík. Falošné prihlasovacie odkazy. Obeť je presmerovaná na podvodnú webstránku, kde má zadať svoje údaje. Táto stránka často kopíruje vizuál legitímnych spoločností. Rovnako aj odkazy na falošné aplikácie alebo webstránky, kde podvodníci od obete žiadajú prihlasovacie údaje do internetbankingu.

Freepik

Ako sa brániť pred podvodnými súťažami?

Aby si sa nestal obeťou kybernetických podvodov, odborníci odporúčajú niekoľko preventívnych opatrení. Nikdy neposkytuj údaje o platobnej karte alebo internetbankingu. Dôkladne si over organizátora súťaže, skontroluj URL adresu webovej stránky, buď opatrný pri e-mailoch a správach. Používaj dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA) a over si informácie na oficiálnych stránkach spoločnosti.

Podvodníci neustále prichádzajú s novými metódami ako vylákať osobné a finančné údaje od nič netušiacich ľudí. Najlepšou ochranou je ostražitosť a overovanie všetkých podozrivých ponúk. Nikdy neposkytuj svoje bankové údaje a vyhýbaj sa klikaniu na neoverené odkazy. Ak máš pochybnosti, poraď sa s odborníkmi alebo kontaktuj svoju banku.

Ak sa staneš obeťou podvodu, okamžite kontaktuj svoju banku a nahlás incident polícii. Včasná reakcia môže pomôcť minimalizovať škody a zabrániť ďalšiemu šíreniu podvodných praktík.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP