V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Grécky ostrov Santorini sa už niekoľko dní zmieta v nepretržitých otrasoch, ktoré prichádzajú každých pár minút. Miestne úrady sa preto rozhodli aktualizovať plány pre prípad silnejšieho zemetrasenia, ktoré by si mohlo vyžiadať masívnu evakuáciu ostrova.

Grécka vláda v stredu zvolala krízové stretnutie v Aténach, na ktorom sa zišli zástupcovia bezpečnostných zložiek, vedci a členovia vlády. Minister civilnej ochrany Vasilis Kikilias zdôraznil, že je nevyhnutné pripraviť sa na všetky možné scenáre. Od pozitívneho vývoja po ten najhorší.

Bezpečnostné opatrenia pre obyvateľov a turistov

Pre prípad núdzovej evakuácie boli v blízkosti ostrova rozmiestnené dve plavidlá. Vojenské výsadkové plavidlo a loď pobrežnej stráže. Ministerstvo pre digitalizáciu zároveň oznámilo, že na Santorini bola prevezená mobilná jednotka pre satelitnú komunikáciu, ktorá by mala pomôcť pri koordinácii záchranných operácií v prípade výpadku sietí.

Telekomunikačné spoločnosti posilnili infraštruktúru na Santorini a susedných ostrovoch Anafi, Amorgos a Ios. Na miesta s častými výpadkami elektriny boli dodané generátory a mobilné telekomunikačné jednotky.

Grécka vláda spustila novú digitálnu platformu mysafetyplan.gov.gr, kde môžu obyvatelia a návštevníci nájsť mapy bezpečných zón určených na zhromažďovanie v prípade katastrofy. Úrady medzičasom zakázali vstup do viacerých pobrežných oblastí a na niekoľkých ostrovoch nariadili zatvorenie škôl na celý týždeň.

Na Santorini boli zároveň zrušené verejné podujatia a obmedzený prístup do oblastí na vrcholoch útesov, ktoré patria medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie.

Zemetrasenie na Santorini.
TASR

Vedci analyzujú zvýšenú seizmickú aktivitu

Zemetrasenia v oblasti Santorini a Amorgos majú magnitúdu od 3 do 5, pričom seizmológovia zaznamenali stovky otrasov denne. Vedci zatiaľ nevedia s istotou povedať, či ide o predzvesť silnejšieho zemetrasenia, alebo len o sériu miernych a stredne silných otrasov, ktoré môžu trvať týždne až mesiace.

Zvýšená seizmická aktivita bola zaznamenaná aj v zatopenej kaldere sopky na Santorini, ktorá vznikla pri obrovskej erupcii pred 3500 rokmi. Vedci však tvrdia, že táto aktivita nesúvisí s prebiehajúcimi otrasmi a podľa nich nie je pravdepodobné, že by došlo k sopečnej erupcii.

Neustále otrasy vyvolali paniku medzi obyvateľmi aj návštevníkmi ostrova. Od minulého víkendu tisíce ľudí opustili Santorini, pričom sa preplnili trajekty a letecké spojenia. Lodné a letecké spoločnosti preto pridali mimoriadne spoje, aby vyhoveli vysokému dopytu po preprave. Silné búrky však v stredu spôsobili výpadky trajektovej dopravy, čo ešte viac skomplikovalo situáciu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP