Astronómovia nedávno objavili planétku s označením 2024 YR4 a priemerom približne 60 metrov. Hoci sa momentálne nachádza vo vzdialenosti približne 43 miliónov kilometrov od Zeme, jej predpokladaná dráha ju môže priviesť nebezpečne blízko k našej planéte, a to už 22. decembra 2032.

Podľa Centra pre štúdium blízkozemských objektov NASA by mohla planétka preletieť vo vzdialenosti iba 106 200 kilometrov od Zeme, čo je asi tretina vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom. Pri zohľadnení neistôt v predpovedi jej dráhy však existuje pravdepodobnosť, že by mohla zasiahnuť Zem. S aktuálne odhadovanou pravdepodobnosťou 1 ku 83. Na tému upozornil portál Space.

Riziká a potenciálne dôsledky nárazu

Ako ďalej informuje portál ScienceAlert, ak by planétka 2024 YR4 skutočne narazila do Zeme, mohla by spôsobiť explóziu v atmosfére alebo vytvoriť kráter pri priamom náraze na zemský povrch. Podobne veľká planétka spôsobila v roku 1908 známy Tunguský incident, keď výbuch nad Sibírou zrovnal so zemou viac ako 80 miliónov stromov na ploche 2 150 štvorcových kilometrov. Hoci išlo o riedko obývanú oblasť, výbuch mal silu porovnateľnú s explóziou až 50 miliónov ton TNT.

Inžinier z Catalina Sky Survey, David Rankin, upozorňuje, že „ak je planétka 2024 YR4 tvorená kamenným materiálom, mohla by spôsobiť značný vzdušný výbuch, ak je železitá, prerazí atmosféru a vytvorí nárazový kráter.“

2/ The clip below shows ESO’s VLT recent observations of asteroid 2024 YR4, which have helped refine its trajectory. It is estimated to be 40-100 m wide, but more data and analysis are needed to confirm the size, and to refine its trajectory. 🔭 🧪📷 ESO/O. Hainaut et al.

ESO (@eso.org) 2025-01-29T17:01:22.889Z

Monitorovanie a budúce kroky v planetárnej obrane

Planétka bola prvýkrát detegovaná ešte 27. decembra 2024 teleskopom ATLAS v Río Hurtado v Čile, ktorý patrí do siete systémov na včasné varovanie pred možnými planetárnymi hrozbami. Následne ju identifikoval aj Rankinov tím z Catalina Sky Survey. Medzinárodná sieť na varovanie pred planétkami (IAWN) momentálne koordinuje sledovanie tohto objektu a v prípade potreby pripraví odporúčania pre vládne agentúry na celom svete.

Vzhľadom na aktuálnu neistotu v dráhe planétky je tzv. „koridor rizika“ pomerne široký, pričom zasahuje oblasti od Južnej Ameriky cez Atlantik až po subsaharskú Afriku. Astronómovia plánujú pokračovať v sledovaní planétky pomocou 8-metrových teleskopov minimálne do februára 2025. Rankin uvádza, že presnejšie informácie o veľkosti a zložení planétky by mohli byť k dispozícii v roku 2028, keď sa opäť priblíži k Zemi na vzdialenosť približne 8 miliónov kilometrov.

V prípade, že sa riziko kolízie nezníži, medzinárodné vesmírne agentúry, vrátane NASA a ESA, by mohli zvážiť možnosti planetárnej obrany. Jednou z alternatív by mohla byť misia podobná projektu DART, ktorý úspešne odklonil planétku Dimorphos v roku 2022. „Táto planétka je dostatočne veľká na to, aby sme mohli nasadiť technológie, ktoré už máme overené,“ povedal astronóm Colin Snodgrass z Univerzity v Edinburghu.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP