V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Umelá inteligencia sa stáva bežnou súčasťou života Slovákov, no jej prijatie v spoločnosti nie je jednotné. Podľa prieskumu NMS Market Research má skúsenosť s AI už tretina populácie, pričom 13 % ľudí ju používa pravidelne a 20 % ju vyskúšalo aspoň niekoľkokrát. Na druhej strane každý druhý Slovák AI zatiaľ nevyužil a ani to neplánuje.

Podľa prieskumu najväčší záujem o AI prejavujú mladí ľudia, najmä Generácia Z a mladší mileniáli, z ktorých až dve tretiny aktívne využívajú generatívnu AI. Naopak, čím vyšší vek, tým nižšia ochota pracovať s umelou inteligenciou.

Medzi ľuďmi, ktorí AI odmietajú, prevládajú ženy, ľudia nad 45 rokov, obyvatelia malých obcí a osoby s nižším vzdelaním. Táto skupina zároveň častejšie vníma rozvoj umelej inteligencie negatívne a obáva sa jej dopadu na spoločnosť.

Ako Slováci najčastejšie využívajú AI?

Medzi najbežnejšie spôsoby použitia umelej inteligencie patrí vyhľadávanie informácií, preklady textov, práca s textom a generovanie obsahu. Taktiež aj generovanie obrázkov a videí, a hľadanie praktických tipov a inšpirácií

Rozdiely vo využívaní sa prejavujú aj medzi vekovými skupinami. Zatiaľ čo mladí ľudia využívajú AI na štúdium, staršie generácie sa sústreďujú na preklady a generovanie textov. Najstarší používatelia (Baby Boomers) využívajú AI aj na praktické rady v osobnom živote.

Freepik

AI zatiaľ nenahrádza online vyhľadávače

Hoci vyhľadávanie informácií je najčastejším spôsobom využitia AI, väčšina ľudí stále uprednostňuje klasické internetové vyhľadávače ako Google. Len pätina používateľov AI preferuje vyhľadávanie cez umelú inteligenciu, čo v prepočte na celú populáciu predstavuje iba 7 % Slovákov.

Najčastejšie sa spoliehajú na AI nadšenci technológií a mladí ľudia z Generácie Z. Odborníci však predpokladajú, že budúcnosť spočíva v integrácii AI do vyhľadávačov, čo už testujú spoločnosti ako Google a Microsoft.

„Spojenie klasického vyhľadávania a AI môže priniesť to najlepšie z oboch svetov – presnosť a aktuálnosť výsledkov spolu s pokročilou analýzou a porozumením textu, ktoré ponúka umelá inteligencia,“ uvádzajú analytici.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP