V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Obchodné napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi opäť eskaluje. Po tom, čo americký prezident Donald Trump v sobotu uvalil nové clá na čínsky dovoz, Peking ostro protestoval a sľúbil odvetné opatrenia. Podľa čínskeho ministerstva obchodu USA porušujú pravidlá Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a poškodzujú globálny obchod.

Trumpova administratíva zaviedla 25-percentné clá na kanadský a mexický dovoz a 10-percentné clá na tovar z Číny. Biely dom zdôvodnil tento krok snahou obmedziť nelegálne prisťahovalectvo, pašovanie drog a podporiť domácu výrobu.

Čínske ministerstvo obchodu vo svojom ostrom vyhlásení obvinilo Washington z „chybných praktík“ a označilo clá za “vážne porušenie pravidiel WTO”. Peking zároveň pohrozil podaním žaloby na WTO a prijatím vlastných protiopatrení na ochranu svojich hospodárskych záujmov.

Fentanylová kríza ako jeden z dôvodov zavedenia ciel

Jedným z hlavných argumentov americkej administratívy je fentanylová kríza v USA, na ktorú Trump obviňuje Čínu ako hlavného zdroja syntetických opioidov.

„Čína zohráva ústrednú úlohu v kríze s fentanylom, ktorá ničí americké životy,“ uviedol Biely dom na sieti X. Kým Peking nezačne efektívne spolupracovať pri boji proti obchodu s touto návykovou látkou, USA budú uplatňovať dovozné clá.

Čínske ministerstvo obchodu však tieto obvinenia odmietlo a vyzvalo USA, aby „objektívne a racionálne riešili svoje vlastné problémy“ namiesto uvaľovania sankcií na iné krajiny.

Podľa vyjadrenia čínskeho ministerstva zahraničných vecí clá nepomôžu vyriešiť obchodné problémy USA a len prehĺbia napätie medzi oboma krajinami.

„V obchodnej alebo colnej vojne neexistujú víťazi. Dodatočné clá nie sú konštruktívnym krokom a môžu poškodiť bilaterálnu spoluprácu v oblasti kontroly drog aj ďalších sektorov, uviedol hovorca ministerstva.

Christian Dubovan – Instantná platba dodáva prevodu digitálnych peňazí skoro rovnakú rýchlosť, ako keď si ľudia podávajú hotovosť z ruky do ruky.

Čo bude nasledovať?

Peking vyzval USA na „úprimný dialóg, spoluprácu a riešenie rozdielov na základe vzájomného rešpektu“. Hoci Čína zatiaľ nešpecifikovala, aké konkrétne protiopatrenia plánuje prijať, pravdepodobne sa bude snažiť zasiahnuť americký vývoz do Číny. Napríklad v oblastiach poľnohospodárstva, automobilového priemyslu alebo polovodičov.

Odborníci varujú, že ďalšia eskalácia obchodného konfliktu môže mať negatívny vplyv na globálnu ekonomiku, ktorá už teraz čelí spomaleniu rastu a inflácii. Ak sa konflikt prehĺbi, môže ovplyvniť aj finančné trhy a medzinárodný obchod.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP