V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Irán v sobotu oznámil, že úspešne otestoval novú protilodnú raketu Ghadr-380, ktorá má dolet až 1000 kilometrov. Táto zbraň je podľa Teheránu schopná zasiahnuť americké vojnové lode operujúce v Perzskom zálive a Ománskom mori. Informovala o tom iránska štátna televízia, pričom správu priniesla aj agentúra AP.

Test rakety potvrdil veliteľ námorných síl iránskych Revolučných gárd, avšak nešpecifikoval presný dátum odpalu. Uviedol však, že raketa bola vypálená z podzemného zariadenia v centrálnej časti Iránu smerom do Ománskeho mora.

„Naše raketové systémy sú schopné vytvoriť peklo pre nepriateľské vojnové lode,“ vyhlásil iránsky veliteľ. Dodal, že príprava a odpálenie rakety trvá menej ako päť minút a celý proces zvládne jeden člen posádky.

Irán zvyšuje vojenské kapacity, USA a spojenci varujú

Irán dlhodobo pracuje na rozvoji svojho raketového programu, ktorý vníma ako kľúčový odstrašujúci prostriedok proti svojim nepriateľom v regióne. Teherán tvrdí, že disponuje raketami s doletom až 2000 kilometrov, čo znamená, že by mohli zasiahnuť väčšinu krajín Blízkeho východu vrátane Izraela.

Podľa amerických a izraelských bezpečnostných služieb sú iránske raketové testy jasným varovaním pre Západ, pričom existujú obavy, že Irán chce tieto systémy využívať nielen na obranu, ale aj na útoky proti svojim nepriateľom.

NASA

V posledných rokoch Irán niekoľkokrát odpálil rakety na izraelské územie. V apríli a októbri 2024 vypálil stovky striel na izraelské ciele, pričom útoky boli súčasťou eskalujúceho konfliktu medzi Izraelom a militantnými skupinami Hamas a Hizballáh.

Izrael vtedy tvrdil, že väčšinu iránskych rakiet sa mu podarilo zneškodniť, avšak situácia zvýšila napätie v regióne a vyvolala obavy z priameho vojenského stretu medzi Teheránom a Tel Avivom.

Podzemné raketové základne a snaha o vojenskú nezávislosť

Irán od roku 2011 pravidelne oznamuje spustenie podzemných raketových zariadení a vykonáva raketové testy, pričom svoje zbrojné kapacity rozvíja v reakcii na sankcie OSN a zákaz nákupu moderných zbraňových systémov.

Vzhľadom na medzinárodné embargo Teherán investoval do vývoja vlastných balistických a protilodných rakiet, ktoré sú ukryté v podzemných bunkroch a tuneloch. Tento prístup sťažuje ich lokalizáciu a elimináciu potenciálnymi protivníkmi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP