Taliansko sa pripravuje na veľký energetický návrat. Do konca roka 2027 plánuje dokončiť legislatívu, ktorá umožní opätovné využívanie jadrovej energie po takmer štyroch desaťročiach zákazu.

Minister energetiky Gilberto Pichetto Fratin v rozhovore pre denník Il Sole 24 Ore potvrdil, že vláda premiérky Giorgie Meloniovej vidí jadrovú energiu ako kľúčový nástroj na dekarbonizáciu priemyslu, najmä v sektoroch ako výroba ocele, skla a keramických obkladov. O téme informoval Reuters.

Obnoviteľné zdroje neutrpia

Hoci sú jadrové elektrárne v Taliansku zakázané na základe referend z rokov 1987 a 2011, súčasná vláda pripravuje nové pravidlá, ktoré tento zákaz zrušia a umožnia využívanie moderných jadrových technológií, akými sú malé modulárne reaktory (SMR) a pokročilé modulárne reaktory (AMR).

Pichetto Fratin zdôraznil, že návrat k jadrovej energii nebude na úkor obnoviteľných zdrojov, ale ich doplní, čím zabezpečí vyvážený a udržateľný energetický mix. Návrh zákona, ktorý bude prvým krokom k znovuzavedeniu jadrovej energetiky, by mala vláda schváliť už v priebehu najbližších dvoch týždňov.

TASR / Lukáš Grinaj, Henrich Mišovič

Ušetria obrovské peniaze

Talianska vláda už v minulosti avizovala, že chce mať legislatívny rámec pre nové jadrové technológie pripravený do začiatku roka 2025, pričom parlament by mohol schváliť príslušné zákony ešte v tom istom roku. Očakáva sa, že ak by jadrová energia tvorila aspoň 11 % energetického mixu krajiny, Taliansko by mohlo do roku 2050 ušetriť až 17 miliárd eur na nákladoch spojených s dekarbonizáciou hospodárstva. Podľa národného energetického a klimatického plánu (PNIEC) by tento podiel mohol dosiahnuť dokonca až 22 %.

Aj napriek dlhoročnému zákazu si Taliansko zachovalo odborné znalosti v oblasti jadrovej energetiky. Štátom kontrolovaná spoločnosť Enel prevádzkuje jadrové elektrárne v Španielsku a energetický gigant Eni investuje do vývoja fúzneho reaktora v USA.

TASR - Lukáš Grinaj

Vláda v minulosti rokovala so spoločnosťami ako americká Westinghouse či francúzska EDF o možnej spolupráci na výstavbe pokročilých jadrových reaktorov v krajine. Do projektu by sa mali zapojiť aj talianske spoločnosti Enel, Ansaldo a obranná firma Leonardo, ktoré už pracujú na vytvorení štátom podporovanej spoločnosti na výstavbu jadrových elektrární.

V novembri minulého roka Enel oznámil, že plánuje spolupracovať s ďalšími partnermi na štúdiu využitia pokročilých jadrových technológií, avšak k podpisu konkrétnych dohôd zatiaľ nedošlo. Napriek tomu sa zdá, že Taliansko sa po desaťročiach neistoty chystá urobiť rozhodný krok k obnoveniu jadrovej energie a zabezpečeniu stabilnej a udržateľnej energetickej budúcnosti.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP