V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Európa čelí poklesu zásob zemného plynu, keďže vykurovacia sezóna prebieha v plnom prúde a dodávky z Ruska cez Ukrajinu sú zastavené. Podzemné zásobníky plynu v krajinách Európskej únie sú naplnené už len na 54,65 %, čo je o 6,91 percentuálneho bodu menej než päťročný priemer k tomuto dátumu.

Podľa údajov Gas Infrastructure Europe (GIE) už Európa od začiatku zimy spotrebovala približne 48 miliárd kubických metrov plynu. Sezóna sa začala 29. októbra 2024, o desať dní skôr než predchádzajúci rok, čo viedlo k rýchlejšiemu vyčerpávaniu zásob.

Maďarsko tlačí na obnovu tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu

Situáciu komplikuje aj fakt, že dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy v januári klesli oproti decembru. Terminály na splyňovanie LNG a jeho prepravu do plynovodov sú aktuálne využívané len na 44 % svojej kapacity, čo naznačuje, že Európa nemôže plne kompenzovať pokles tradičných plynových dodávok LNG dovozom.

Maďarský premiér Viktor Orbán tvrdí, že Európska komisia prisľúbila pracovať na obnovení tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, ktorý bol 1. januára zastavený po vypršaní doterajšej zmluvy.

Maďarsko dlhodobo patrí medzi krajiny odmietajúce úplnú energetickú izoláciu Ruska a požaduje obnovenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, ktorý bol kľúčový pre dodávky do strednej Európy, zabezpečenie plynulého fungovania ropovodu Družba, cez ktorý prúdi ruská ropa. Rovnako žiada ochranu plynovodu TurkStream, ktorý dodáva ruský plyn cez Čierne more do Turecka a odtiaľ do Maďarska a ďalších krajín

Orbán upozornil, že Kyjev by mal rešpektovať tieto energetické záväzky, keďže je závislý od vojenskej, finančnej a hospodárskej pomoci EÚ.

Freepik

Budapešť podmienila podporu sankcií 

Podľa Orbána Maďarsko dostalo záruky od EÚ v oblasti energetickej bezpečnosti výmenou za to, že súhlasilo s predĺžením sankcií proti Rusku o ďalších šesť mesiacov.

Na stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli 27. januára Európska komisia oznámila, že bude o otázke tranzitu plynu rokovať s Ukrajinou za účasti Slovenska a Maďarska.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó však varoval, že Budapešť nebude tolerovať prieťahy a bude pozorne sledovať, či Brusel dodrží svoje sľuby.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP