Spoločnosť Google sa rozhodla pre neobvyklú stratégiu pri predstavení svojho najnovšieho vlajkového AI modelu, Gemini 2.0 Pro Experimental. Namiesto veľkolepého oznámenia sa zmienka o novom modeli objavila nenápadne v changelogu aplikácie Gemini chatbot.

Tento krok prišiel v čase, keď je technologický svet fixovaný na čínskeho AI konkurenta DeepSeek, ktorého modely v mnohých ohľadoch dosahujú alebo dokonca prekonávajú výkonnosť popredných amerických AI systémov. O téme informoval portál TechCrunch.

Krátko po tom, čo sa informácie o Gemini 2.0 Pro Experimental objavili, viacerí používatelia na sociálnych sieťach zaznamenali ich odstránenie z changelogu. Google neskôr uviedol, že išlo o „neaktuálnu poznámku k vydaniu“, ktorá bola publikovaná omylom.

Čo prináša Gemini 2.0 Pro Experimental?

Podľa Google nový model zlepšuje faktickú presnosť odpovedí a poskytuje silnejší výkon v oblasti programovania a matematiky. Changelog uvádzal, že Gemini 2.0 Pro Experimental umožňuje riešiť pokročilé programátorské výzvy, vytvárať zložité štatistické modely a pracovať na kvantových algoritmoch s väčšou presnosťou a efektivitou.

Google však zároveň upozorňuje, že model je stále v ranej fáze testovania, čo znamená, že môže mať nepredvídané správanie a môže robiť chyby. Okrem toho nemá prístup k informáciám v reálnom čase a nie je kompatibilný so všetkými funkciami aplikácie Gemini.

Gemini 2.0 Pro Experimental je dostupný len pre predplatiteľov služby Google One AI Premium, ako aj cez doplnky Gemini pre Google Workspace.

Google

Google zrýchľuje vývoj, aby dobehol konkurenciu

Spustenie Gemini 2.0 Pro Experimental prichádza v čase, keď sa americké technologické giganty snažia dobehnúť DeepSeek, ktorého modely sú otvorene dostupné firmám a v niektorých oblastiach konkurenčne silnejšie ako riešenia od OpenAI či Google.

Čínska AI revolúcia nielenže zmenila konkurenčné prostredie v Silicon Valley, ale dokonca spôsobila aj obrovský pád akcií Nvidie, keď investori prehodnocovali náklady na vývoj AI v USA v porovnaní s efektívnejšími modelmi v Číne.

Google preto jasne naznačuje, že chce zrýchliť inováciu svojich modelov a získať spätnú väzbu od používateľov ešte pred širším uvedením na trh. „Veríme v rýchle iterácie a chceme prinášať to najlepšie z Gemini svetu,“ uviedla spoločnosť v changelogu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP