V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Kolóniám tučniaka modrého (Eudyptula minor), najmenšieho druhu tučniakov na svete, sa darí lepšie, ak si ich jedince udržiavajú stabilné partnerské vzťahy. Nová štúdia ukazuje, že miera „rozvodov“ medzi týmito vtákmi výrazne ovplyvňuje ich schopnosť rozmnožovať sa a úspešne vychovávať potomstvo.

Hoci tučniaky modré častejšie zostávajú so svojimi partnermi z predchádzajúcich období párenia, nie je ničím nezvyčajným, ak si po neúspešnom období nájdu nového partnera. Tento jav vedci označujú ako „tučniačí rozvod“.

Výskum prebiehal na austrálskom ostrove Phillip Island, ktorý je domovom najväčšej kolónie tučniakov modrých na svete. Medzinárodný tím vedcov z Austrálie, Nemecka a Nového Zélandu analyzoval počas 13 párovacích období správanie približne 1 000 párov v lokalite známej ako Penguin Parade (Tučniačie korzo).

Stabilné páry vs. výmena partnerov

Aby vedci minimalizovali vplyv na správanie tučniakov, trvalo ich označili pomocou podkožných rádiolokátorov a hniezda vybavili snímačmi. Výsledkom ich pozorovaní bola absencia rozvodov.

Hoci verejnosť často verí, že tučniaky sú monogamné na celý život, tento mýtus v prípade tučniakov modrých neplatí. Jedince často zostávajú so svojimi partnermi z minulých období. Avšak výmena partnerov po neúspešnom párení nie je výnimočná.

Richard Reina z austrálskej Monash University vysvetľuje, že vernosť partnerov závisí od úspešnosti predchádzajúceho obdobia párenia. „Po dobrých obdobiach zvyčajne zachovávajú vernosť, no po neúspešnom párení sa častejšie rozhodnú zmeniť partnera,“ povedal Reina.

Zmena partnera môže mať svoje výhody. Ak si tučniak nájde vhodnejšieho partnera, z dlhodobého hľadiska to môže zvýšiť šance na rozmnoženie. Výskumníci však upozorňujú, že ak sa naraz príliš veľa tučniakov rozhodne hľadať nových partnerov, môžu nastať problémy.

Tučnici s mládatkami.
Pixabay

Riziká hľadania nových partnerov

Vyhľadávanie nových partnerov totiž vyžaduje čas a energiu, čo odďaľuje samotný proces párenia. Novovzniknuté páry navyše môžu mať nižšiu šancu na úspešné rozmnoženie než páry, ktoré spolu už majú históriu a dokázali sa zosúladiť.

Vedci zistili, že počas 13-ročnej štúdie sa približne 250 párov „rozviedlo“, no aj u stabilných párov sa občas vyskytovali „postranné techtle-mechtle“.

„Zachovanie dlhodobého stabilného vzťahu sa ukázalo ako kľúčové pre rozmnožovanie tučniakov modrých. Stabilné páry mali vyššiu mieru úspešnosti pri rozmnožovaní v porovnaní s tými, ktoré sa museli prispôsobovať novým partnerom,“ uvádzajú vedci.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP