V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA.

Slovensko čelí významným zmenám v oblasti dodávok zemného plynu, keďže prepravné kapacity medzi Slovenskom a Ukrajinou sa ocitli na nule. Už tri týždne neprechádza cez ukrajinsko-slovenské plynovody ani kubický meter plynu.

Platí to aj pre plynovod Vojany-Užhorod, ktorý v minulosti zohrával kľúčovú úlohu v tranzite plynu a za ktorého obnovenie Ukrajina kedysi intenzívne bojovala. Aktuálny výpadok tranzitu predstavuje ďalší krok v zmene energetickej mapy regiónu, keďže Rusko už skôr ukončilo prepravu plynu do Slovenska cez Ukrajinu.

Fokus na Maďarsko a nový tok plynu

V reakcii na tieto okolnosti sa slovenský prevádzkovateľ prepravnej plynovodnej siete, spoločnosť Eustream, orientuje na posilnenie iných trás dodávok plynu. Jednou z hlavných priorít sa stalo zvýšenie kapacity na slovensko-maďarskej hranici, konkrétne v prepojovacom bode Veľké Zlievce/Balassagyarmat. Momentálne cez tento plynovod denne pretečie približne 9 miliónov metrov kubických plynu.

Od 1. apríla 2025 však dôjde k významnému zvýšeniu pevnej kapacity plynovodu z Maďarska na Slovensko, ktorá sa posunie zo súčasných 2,63 miliardy na 3,5 miliardy metrov kubických ročne. Dočasné zvýšenie kapacity na túto úroveň už funguje v pilotnom režime do konca marca. Slovenský prepravca oznámil, že zvýšená kapacita bude od februára dostupná ako štvrťročný produkt v rámci aukcií, ktoré prebehnú v súlade s aukčným kalendárom.

TASR/Milan Kapusta

Zvýšenie kapacity na trase s Maďarskom umožňuje Slovensku prístup k plynu dodávanému cez Turkstream, turecko-ruský plynovod, ktorý zohráva dôležitú úlohu v dodávkach zemného plynu do regiónu. V tomto kontexte majú dôležité úlohy aj Turecko a Maďarsko, ktoré sa prezentujú ako kľúčoví partneri Slovenska v súčasnej energetickej situácii.

Zároveň ruská spoločnosť Gazprom prisľúbila zabezpečenie dodávok svojho plynu do Slovenska alternatívnymi trasami, čím sa zmierňuje dopad výpadku tranzitu cez Ukrajinu.

Historické prepojenia a súčasné výzvy

Plynovod Vojany-Užhorod, ktorý bol kedysi symbolom slovensko-ukrajinskej energetickej spolupráce, zohrával dôležitú rolu najmä počas energetickej krízy pred vyše desiatimi rokmi, keď Ukrajina bojovala za jeho obnovenie. Tento krok podporila aj vtedajšia vláda SR pod vedením Roberta Fica.

Dnes je však situácia radikálne iná, keďže vzťahy v rámci európskej energetickej siete sa menia pod vplyvom vojny na Ukrajine, obmedzenia ruských dodávok plynu a snáh Európy diverzifikovať zdroje energie. Kým trasy cez Ukrajinu sa dostávajú na okraj záujmu, dôležitosť rastie najmä alternatívnym tokom cez južné koridory, ako je Turkstream.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP