Čínski astronauti dosiahli míľnik vo vesmírnom výskume. Vôbec po prvýkrát sa totiž úspešne podarilo demonštrovať technológiu umelej fotosyntézy na obežnej dráhe. Tento prielom otvára cestu k dlhodobému skúmaniu vesmíru, keďže umožňuje výrobu základných zdrojov, ako sú kyslík a raketové palivo, priamo vo vesmíre. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

12 experimentov na palube stanice Tiangong

Podľa správy South China Morning Post vykonala posádka misie Shenzhou-19 na čínskej vesmírnej stanici Tiangong sériu 12 experimentov, v ktorom napodobňovali proces fotosyntézy. V špeciálnom zariadení pripomínajúcom zásuvku využili polovodičové katalyzátory, ktoré premieňali oxid uhličitý a vodu na kyslík a etylén, potenciálne využiteľný ako pohonná látka.

freepik

Zásadným prínosom tejto technológie je zníženie závislosti na preprave kyslíka zo Zeme, čo je logisticky i finančne mimoriadne náročné. Od roku 2015 čínski výskumníci skúmajú možnosti “mimoplanetárnej umelej fotosyntézy”, ktorá má zabezpečiť podmienky pre dlhodobý ľudský pobyt vo vesmíre.

Podľa správy čínskej štátnej televízie CCTV táto technológia „napodobňuje prirodzenú fotosyntézu rastlín pomocou fyzikálnych a chemických metód a využíva dostupné zdroje oxidu uhličitého v uzavretých priestoroch alebo atmosférach mimo Zeme“.

Úspora energie a možnosť vylepšení v praxi

Jedným z najväčších benefitov tohto systému je jeho vysoká energetická efektivita. Na rozdiel od tradičných metód, ktoré vyžadujú extrémne teploty a tlaky, tento prístup funguje pri normálnych podmienkach.

Technológia je navyše navrhnutá tak, aby umožňovala vylepšenia priamo vo vesmíre. Manipuláciou katalyzátorov dokáže zariadenie produkovať široké spektrum látok – od metánu, cez etylén až po kyselinu mravčiu, ktorá by mohla slúžiť ako základ pre syntézu cukrov.

Táto technológia by mohla byť kľúčová pre budúce misie, ako je plánované pristátie čínskych astronautov na Mesiaci do roku 2030. Podobne ako USA, aj Čína má ambiciózny program zameraný na lunárne výskumy. Jedným z ich hlavných cieľov je výstavba Medzinárodnej lunárnej výskumnej stanice (ILRS), na ktorej sa má podieľať aj ruská vesmírna agentúra Roscosmos. Výstavba je plánovaná na roky 2028 až 2035 a predpokladá sa, že vyžaduje dlhodobú ľudskú prítomnosť na Mesiaci.

Úspech umelej fotosyntézy vo vesmíre signalizuje zásadný technologický pokrok v oblasti sebestačnosti a prežitia vo vesmíre. Táto technológia nielenže podporí ďalšie výskumy na Mesiaci, ale môže byť kľúčová aj pre vzdialenejšie misie, ako je napríklad cesta na Mars.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP