Švédsko urobilo významný krok v riešení jedného z najpálčivejších problémov jadrovej energetiky. V meste Forsmark, ktoré sa nachádza asi 150 kilometrov severne od Štokholmu, sa začala výstavba finálneho úložiska pre tento druh odpadu. V tomto úložisku má byť bezpečne uložené vyhoreté jadrové palivo na nasledujúcich 100 000 rokov. Severská krajina sa tak stala druhou krajinou na svete po Fínsku, ktorá sa pustila do tak ambiciózneho projektu dlhodobého skladovania jadrového odpadu. Na tému upozornil web MyElectricSparks.

Veľký problém s odpadom

Problém, ako bezpečne a dlhodobo uskladniť vysoko rádioaktívny odpad, trápi jadrový priemysel od 50. rokov minulého storočia, keď sa spustili prvé komerčné reaktory. Dnes sa odhaduje, že na svete existuje približne 300 000 ton vyhoretého jadrového paliva, pričom väčšina z neho je stále uložená v chladiacich bazénoch v blízkosti reaktorov.

Nové úložisko vo Forsmarku je navrhnuté ako trvalé riešenie, ktoré bude zahŕňať 60 kilometrov tunelov vybudovaných 500 metrov pod povrchom v skalnom podloží. To má neuveriteľných 1,9 miliardy rokov. Rádioaktívny odpad sa uloží do päťmetrových medených kapsúl odolných voči korózii, ktoré sa následne zapečatia ochranným ílom a uloženia do hlbín zeme.

„Tento projekt je kľúčový nielen pre Švédsko, ale aj pre globálny prechod na udržateľné klimatické riešenia. Hovorili, že to nebude fungovať, ale opak je pravdou,“ uviedol švédsky minister životného prostredia.

ulozisko jadroveho odpadu vo Svedsku
SKB

Prvé várky už čoskoro

Úložisko vo Forsmarku pojme až 12 000 ton vyhoretého jadrového paliva, ktoré vzniklo v existujúcich švédskych jadrových elektrárňach. Prvé dávky odpadu by malo začať prijímať koncom 30. rokov tohto storočia, pričom plnú prevádzku dosiahne v roku 2080. Po ukončení plnenia sa tunely trvalo zasypú a zapečatia.

Projekt si však vyžaduje obrovské finančné prostriedky – náklady sa odhadujú na približne 12 miliárd švédskych korún (približne 1,05 miliardy eur). Celú sumu pokryje švédsky jadrový priemysel.

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú