V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Prezident USA Joe Biden podpísal dekrét, ktorým chce urýchliť rozvoj infraštruktúry pre umelú inteligenciu a podporiť rast tohto dynamicky rozvíjajúceho sa odvetvia. Podľa vyhlásenia Bieleho domu sa nový právny rámec zameriava na umožnenie prenájmu vládnej pôdy za účelom výstavby moderných dátových centier a energetickej infraštruktúry, pričom kľúčovým faktorom budú zelené technológie.

„Tento dekrét urýchli výstavbu kritickej infraštruktúry umelej inteligencie spôsobom, ktorý zvýši našu konkurencieschopnosť, zaistí národnú bezpečnosť a podporí čistú energiu,“ uviedol Biden vo vyhlásení, ktoré sprevádzalo podpísanie dokumentu.

Federálna pôda a americké čipy ako súčasť dohody

Podľa pravidiel stanovených dekrétom bude federálna pôda prenajímaná len tým spoločnostiam, ktoré sa zaviažu používať “primeraný podiel” amerických čipov vo svojich dátových centrách. Tieto kvóty sa budú individuálne určovať pre každý projekt na základe jeho veľkosti, významu a technologickej náročnosti.

Táto podmienka má podporiť domácu výrobu počítačových čipov, ktoré sú dôležité pre prevádzku a výpočtový výkon moderných dátových centier. Súčasne predstavuje krok k znižovaniu závislosti Spojených štátov na zahraničných dodávateľoch čipov, najmä z Ázie.

umelá inteligencia
Pixabay

Nároky AI na výpočtový výkon a energiu rastú

Umelej inteligencii je dnes často prirovnávaná k „žrútovi energie“ vzhľadom na to, že vývoj a prevádzka AI programov si vyžadujú výrazne väčší výpočtový výkon ako bežné softvérové aplikácie. To zahŕňa masívne spracovávanie dát a tréning algoritmov, čo vyžaduje nepretržitú prevádzku výkonných serverov a dátových centier. Táto enormná spotreba energie zároveň vyžaduje spojené budovanie energetickej infraštruktúry.

Napríklad, traja najväčší hráči na poli cloudových služieb, Amazon Web Services, Microsoft a Google, len v tomto roku plánujú investovať do výstavby a rozširovania dátových centier desiatky miliárd dolárov. Bidenova iniciatíva tak priamo reaguje na tento globálny trend a chce, aby USA zostali lídrom v tomto odvetví.

Jedným z aspektov dekrétu je dôraz na čistú energiu. Energeticky náročné dátové centrá by sa mali napájať z obnoviteľných zdrojov, čím by sa výrazne znížil ich negatívny vplyv na životné prostredie. Bidenova administratíva tak podporuje nielen rozvoj technológií, ale zároveň rieši otázku ich ekologickej udržateľnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP