V roku 1831 zažila Zem jav, ktorý si v tej dobe nikto nedokázal vysvetliť. Slnko na severnej pologuli zmenilo svoju farbu a na oblohe sa objavilo v odtieňoch modrej, fialovej či zelenej. Tento surrealistický fenomén bol okrem toho sprevádzaný výraznými klimatickými zmenami a katastrofálnymi dôsledkami pre globálnu populáciu a zostal po takmer dve storočia neobjasnenou záhadou.

Až teraz, vďaka vedeckým pokrokom, sa podarilo odhaliť vinníka. Bol ním výbuch sopky Zavaritskii na odľahlom ostrove Simušir v Kurilských ostrovoch, píše o objasnenom prípade portál Futurism.

Stopy ukryté v ľade

Podľa štúdie publikovanej v prestížnom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences vedci zistili, že mohutný výbuch sopky Zavaritskii v roku 1831 spôsobil masívne uvoľnenie oxidu siričitého do atmosféry. Tento plyn vytvoril v ovzduší obrovské množstvo aerosólov, ktoré rozptýlili slnečné svetlo tak, že Slnko sa javilo v nezvyčajných farbách. Súčasne tieto aerosóly prispeli k ochladeniu planéty o približne 1 °C, čo viedlo k hladomorom a chaosu vo viacerých častiach sveta.

Kľúčovým momentom vo výskume bolo preskúmanie mikroskopických častíc sopečného popola zachyteného v polárnych ľadových jadrových vrtoch. Vedci použili chemické analýzy na porovnanie týchto častíc s odobratými vzorkami zo sopky Zavaritskii, pričom našli „dokonalú chemickú zhodu“.

Wikimedia

Will Hutchinson, vedúci autor štúdie a geovedec z Univerzity St Andrews, označil tento objav za „skutočný heuréka moment“. „Tento výskum by nebol možný bez dlhoročnej spolupráce s kolegami z Japonska a Ruska, ktorí nám poskytli vzorky zozbierané na týchto odľahlých miestach,“ povedal vedec.

Katastrofálne dôsledky

Výbuch sopky Zavaritskii mal ničivé následky, ktoré siahali ďaleko za hranice ostrova Simušir. Ochladenie planéty spôsobilo slabé úrody v takých regiónoch, ako India či Japonsko, čo vyvolalo hladomory a spoločenské nepokoje. Atmosféra bola v tom čase doslova zamorená prachom a sírnymi plynmi, čo vytvorilo zvláštne nebeské javy, ktoré očití svedkovia zaznamenali ako farebné zmeny na oblohe.

„Ak by sa takáto erupcia zopakovala dnes, neboli by sme o nič lepšie pripravení, než sme boli v roku 1831,“ uviedol Hutchinson v rozhovore pre LiveScience. Úkaz zmenenej farby Slnka sa tak môže pri podobnej udalosti zopakovať.

Kurilské ostrovy, kde sa sopka Zavaritskii nachádza, sú dnes pod kontrolou Ruska, no ich vlastníctvo si nárokuje aj Japonsko. Táto odľahlá oblasť je známa vysokou vulkanickou aktivitou, no kvôli svojej izolovanosti zostáva veľká časť jej sopiek nedostatočne preskúmaná. Výskum vedcov preto prináša nielen odpoveď na historickú záhadu, ale aj dôležité varovanie pred možnými budúcimi katastrofami.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú