Pod zamrznutým povrchom Antarktídy sa skrýva nečakaná hrozba, ktorá by mohla urýchliť topenie ľadovcov a spôsobiť katastrofické dôsledky pre svet. Podľa novej štúdie vedcov z Brownovej univerzity môže odhalenie sopiek v Antarktíde zásadne ovplyvniť budúcnosť tejto krajiny aj globálneho klimatického systému.

Antarktída je často vnímaná ako pasívna, studená a tichá krajina, no opak je pravdou. Tento kontinent leží na aktívnej geologickej štruktúre, v ktorej je zakomponovaná rozsiahla sieť sopiek, z ktorých mnohé sú pochované pod hrubými vrstvami ľadu. Na tému poukázal portál Interesting Engineering.

Zatiaľ čo sopka Mount Erebus, jedna z mála viditeľných a aktívnych sopiek, má stále lávové jazierko, existuje v Antarktíde ďalších minimálne 100 skrytých sopiek. Nachádzajú niekoľko kilometrov pod povrchom západoantarktického ľadového štítu.

Ako topenie ľadu ovplyvňuje sopky?

Aj keď vedci už roky skúmajú dopad klimatickej zmeny na ľad, interakcia medzi stratou ľadu a činnosťou týchto vulkánov bola dlho podceňovaná.

Štúdia vykonaná pomocou 4 000 počítačových simulácií poukazuje na to, že topenie hrubého ľadového štítu má dramatické dopady na sopky, ktoré ležia pod ním. Zníženie tlaku, ktorý hrubý ľadový štít vytvára na podložie a magmatické komory, môže viesť k ich destabilizácii.

Tento jav je podobný situácii, keď otvoríš fľašu sódy. Tlak vo vnútri fľaše drží bublinky v tekutine rozpustené. Keď však fľašu otvoríš, tlak poklesne a bublinky vybuchnú. Podobne, keď sa ľadový štít roztopí a zmizne, uvoľní tlak na magmu, ktorá sa tak môže rozšíriť. Táto zmena spôsobí zvýšenie vnútorného tlaku v magmatickej komore a následne môže viesť k výbuchu sopky.

Výsledkom môže byť častejšia a intenzívnejšia subglaciálna (podľadová) sopečná činnosť. Táto činnosť môže spôsobiť uvoľnenie tepla, ktoré bude roztápať ľad odspodu, čím sa ľadový štít ešte viac oslabí.

Unsplash / Tina Rolf

Topenie ľadu a sopečné erupcie

Topiaci sa ľad teda nespôsobuje len zvyšovanie hladín svetových oceánov, ale zároveň vyvoláva reťazovú reakciu. Sopky poháňané poklesom tlaku spôsobia ďalšie topenie ľadovca, čím sa vytvorí samopodporujúci cyklus.

Vedci zo štúdie poznamenávajú, že tieto sopečné erupcie nemusia byť priamo viditeľné na povrchu ľadovca. Ich účinky však môžu byť katastrofické. Vytváranie tepla môže viesť k slabnutiu celej štruktúry ľadového štítu. Navyše, pokiaľ erupcie spôsobia uvoľnenie lávy či plynov, mohlo by to ešte viac destabilizovať subglaciálne prostredie.

Stabilita západoantarktického ľadového štítu je dôležitým faktorom pre presné predpovedanie budúcich hladín morí. Modely predpovedí sa musia prispôsobiť novým poznatkom o prepojení vulkanických procesov a topenia ľadu. Ak nebude táto interakcia lepšie pochopená, dôsledky pre pobrežné oblasti po celom svete môžu byť ešte horšie, než sa predpokladalo.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP