V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Telefónne čísla dnes zohrávajú kľúčovú úlohu v mnohých online službách. Táto skutočnosť však robí z telefónnych čísel atraktívny cieľ pre kybernetických podvodníkov. Bezpečnostná spoločnosť Eset upozorňuje na riziká, ktoré so sebou nesie nepozornosť v narábaní s telefónnym číslom, a poskytuje tipy na ochranu.

Podvodníci majú viacero metód na získanie citlivých údajov prostredníctvom telefónnych čísel. Jednou z bežných praktík je šírenie malvéru prostredníctvom neškodných odkazov alebo príloh. Tieto škodlivé súbory, po nainštalovaní do zariadenia obete, umožnia útočníkom získavať osobné údaje, ako napríklad prihlasovacie údaje, fotografie či bankové detaily.

Zneužívanie telefónneho čísla

Okrem toho sú častým scenárom phishingové útoky, pri ktorých podvodníci prostredníctvom SMS správ alebo emailov nalákajú obete na falošné stránky, kde zadávajú svoje údaje.

Špeciálnou kategóriou sú podvody s presmerovaním hovorov a výmenou SIM karty. V prípade presmerovania podvodníci kontaktujú obeť alebo jej mobilného operátora a nechajú presmerovať hovory na číslo pod ich kontrolou. Výmena SIM karty zase spočíva v tom, že podvodníci presvedčia operátora, aby vydal novú SIM kartu s telefónnym číslom obete.

Väčšina moderných online služieb využíva telefónne čísla na overovanie identity používateľov. Ak sa podvodník zmocní telefónneho čísla, môže získať prístup k e-mailovým účtom, sociálnym sieťam či dokonca bankovým účtom.

K tomu sa pridáva hrozba impersonifikácie. Útočník, ktorý nazbiera verejne dostupné informácie o vás, sa môže vydávať za známeho alebo dôveryhodný subjekt. Týmto spôsobom vás môže presvedčiť, aby ste poskytli ďalšie údaje alebo vykonali nevýhodné finančné operácie.

hacker
franz26/pixabay

Ako sa chrániť pred útokmi na telefónne čísla

Eset odporúča niekoľko krokov na zvýšenie bezpečnosti. Nikdy neodpovedajte na požiadavky na poskytnutie osobných údajov od neznámych osôb. Ak vás kontaktuje subjekt tvrdiaci, že je dôveryhodný, najprv si jeho identitu overte tým, že zavoláte priamo na oficiálnu linku.

Požiadajte svojho poskytovateľa služieb o aktiváciu dodatočných bezpečnostných prvkov, ako sú zámky SIM karty alebo pokročilé overovacie mechanizmy na zabránenie výmeny SIM. Obmedzte množstvo osobných informácií, ktoré zverejňujete na sociálnych sieťach a v online prostredí.

Menej verejne dostupných údajov znamená menej materiálov, ktoré môžu útočníci využiť na impersonifikáciu. Namiesto overovania prostredníctvom SMS správ zvážte používanie aplikácií na autentifikáciu, ktoré sú bezpečnejšie a menej zraniteľné voči útokom. Ak dostanete nečakanú správu s odkazom, nikdy naň neklikajte bez overenia dôveryhodnosti.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP