Podľa najnovšej štúdie by pravidelné pitie kávy alebo čaju mohlo pomôcť znížiť riziko vzniku rakoviny v oblasti úst, hrdla a hlasiviek. Vedci z USA analyzovali viac ako 25 000 záznamov zo 14 predchádzajúcich štúdií a identifikovali stravovacie návyky, ktoré môžu chrániť pred nádormi v oblasti hlavy a krku.

Výsledky ukázali, že pitie viac ako štyroch šálok kávy denne môže znížiť pravdepodobnosť vzniku rakoviny hlavy a krku až o 17 %. Pri bližšom skúmaní sa ukázalo, že káva má špecifické ochranné účinky. Prekvapivým zistením bolo, že aj bezkofeínová káva má priaznivý vplyv. Spájala sa so znížením rizika rakoviny v dutine ústnej o 25 %. O téme informoval portál Science Alert.

Ochrana proti karcinogénom v potravinách

Aj milovníci čaju môžu mať dôvod na radosť. Podľa analýzy čaj znižuje riziko rakoviny v dolných častiach hrdla približne o 30 %. Pri pití viac ako troch šálok denne sa však ukázal opak. Riziko vzniku rakoviny hrtana sa zvýšilo až o 38 %. Vedci zatiaľ nepoznajú presné dôvody tejto anomálie, no jednou z možných príčin je teplota nápoja, ktorá môže spôsobovať poškodenie tkanív a spustiť mutácie.

Oblasti hlavy a krku sú náchylné na poškodenia spôsobené karcinogénmi, ktoré sa do organizmu dostávajú cez potravu, tabak alebo alkohol. Fajčenie zvyšuje riziko rakoviny až desaťnásobne. Na druhej strane, čaj a káva obsahujú silné protizápalové a protirakovinové látky, ktoré môžu zmierniť negatívne účinky karcinogénov. Výskumy sa však doteraz často rozchádzali v tom, do akej miery tieto nápoje skutočne znižujú riziko rakoviny.

V novej štúdii sa podarilo spojiť veľké množstvo údajov. Viac ako 9500 prípadov rakoviny hlavy a krku a 16 000 kontrolných prípadov. Týmto spôsobom sa potvrdil vzťah medzi konzumáciou kávy a čaju a nižším výskytom rakoviny v tkanivách, s ktorými prichádzajú tieto nápoje do kontaktu.

Pexels

Globálny problém

Rakovina hlavy a krku je stále výrazným zdravotným problémom, najmä v krajinách s obmedzeným prístupom k zdravotnej starostlivosti. Ročne je diagnostikovaných takmer 900 000 prípadov a približne polovica z nich končí smrťou. Tí, ktorí prežijú, často trpia deformáciami, ktoré ovplyvňujú ich schopnosť komunikovať, prehĺtať či prijímať potravu.

Vo vyspelých krajinách sa počet týchto ochorení znižuje aj vďaka očkovaniu proti ľudskému papilomavírusu (HPV), ktorý je častým spúšťačom rakoviny hlavy a krku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP