Jedna z najväčších záhad sveta zrejme odkrylo svoje tajomstvo. Majestátna kamenná stavba Stonehenge na Salisbury Plain v anglickom grófstve Wiltshire, už tisícročia fascinuje historikov, archeológov, aj milovníkov záhad. Odborníci sa dlhodobo nevedeli zhodnúť, na čo presne slúžila majestátna stavba a čo má vlastne symbolizovať.

Po päťtisíc rokoch však vedci konečne prišli so zaujímavou teóriou, ktorá môže objasniť jeho účel. Ako informuje DailyMail, podľa vedcov bol Stonehenge postavený ako symbol zjednotenia rôznych kmeňov, ktoré v tej dobe obývali Britské ostrovy.

Symbol britskej jednoty

Podľa výskumu vedcov z University College London a Aberystwyth University, Stonehenge sa skladá z kameňov, ktoré pochádzajú z rôznych kútov Británie. Monumentálna stavba obsahuje veľké pieskovcové bloky, známe ako sarseny, boli ťažené neďaleko West Woods vo Wiltshire, len 25 kilometrov od miesta stavby. Menšie modré kamene, tzv. bluestones, pochádzajú z Preseli Hills na juhozápade Walesu. Najväčší, oltárny kameň bol pravdepodobne dopravený až zo severného Škótska, z oblasti Orcadian Basin.

Práve rôznorodosť kameňov podľa profesora Mike Parker Pearson z UCL naznačuje, že Stonehenge nebol len náboženským miestom, ale aj politickým symbolom. „Bol to pamätník zjednotenia pre národy Británie, oslavujúci ich večné spojenie s ich predkami a vesmírom,“ uviedol Parker Pearson.

Unsplash

Multifunkčná stavba

Stonehenge sa podľa zistení asi päť storočí používal aj ako krematórium. Archeologické nálezy potvrdili, že v jeho ranom období pochovávali mužov aj ženy z rôznych kútov Británie práve tam a podľa odborníkov, mnohí pochovaní nepochádzali z oblasti Salisbury Plain. Zistenie tiež podporuje teóriu, že Stonehenge slúžil ako centrum stretávania a rituálov.

Stavba je taktiež známa svojím vzťahom k pohybom slnka a zdá sa, že slúžila aj na rituály. Počas zimného slnovratu zapadá slnko presne nad Oltárnym kameňom a medzi dvoma najväčšími zvislými kameňmi (pričom jeden z nich je spadnutý).

Neolitickí ľudia pravdepodobne využívali Stonehenge ako kalendár alebo na astronomické účely, čím sledovali zmeny ročných období. Profesor Timothy Darvill z Bournemouth University, ktorý zomrel začiatkom tohto roka, predtým navrhoval, že sarseny symbolizovali jednotlivé dni v mesiaci, čím mohol byť Stonehenge akýmsi obrovským zariadením na meranie času.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP