Planéta sa dlhodobo otepľuje a vedci čoraz viac zdôrazňujú potrebu k zmene. Posledné dva roky však prekvapili aj výskumníkov, pretože dramatický nárast teplôt spôsobil, že sa ich klimatické systémy dostali do neznámeho územia. Experti tak stále pátrajú po príčinách neobvyklého vývoja zmeny klímy. O téme informoval portál ScienceAlert.

Drastická zmena

V posledných dvoch rokoch boli opakovane prekonávané teplotné rekordy, čo vystavilo vedecké klimatické modely náročnej skúške. Odborníci sa zhodujú, že spaľovanie fosílnych palív je hlavným dôvodom dlhodobého globálneho otepľovania, avšak na výkyvy teplôt môže vplývať aj prirodzená premenlivosť klímy. Otázkou pre vedcov tak ostáva, čo presne spôsobilo extrémny nárast.

„Otepľovanie v roku 2023 bolo výrazne nad akýmkoľvek iným rokom a rok 2024 na tom bude rovnako,“ uviedol Gavin Schmidt, riaditeľ Goddardovho inštitútu pre vesmírne štúdie NASA. „Prial by som si vedieť prečo, ale neviem. Stále pracujeme na zhodnotení toho, čo sa stalo, a či sme svedkami zmeny v tom, ako klimatický systém funguje,“ dodal.

Podľa vedcov od júna 2023 do augusta 2024 dosahovali globálne teploty rekordné hodnoty 15 mesiacov v rade, pričom obdobie od júna do augusta 2024 bolo najteplejšie v histórii. Spaľovanie fosílnych palív uvoľňuje skleníkové plyny, ako je oxid uhličitý, ktoré zachytávajú teplo pri povrchu Zeme. V roku 2023 dosiahli emisie z fosílnych palív rekordné hodnoty, čo sa prejavilo nárastom priemernej teploty vzduchu a oceánov.

NASA Earth Observatory

Schmidt zhromažďuje výskum o možných príčinách neočakávaného oteplenia, pričom skúma zmeny v emisiách skleníkových plynov, slnečné žiarenie, aerosóly, oblačnosť, aj vplyv sopečnej erupcie. Podľa Schmidta a ďalších vedcov však nič neposkytuje presvedčivé vysvetlenie neobvyklej horúčavy v roku 2023.

„Rekordné globálne oteplenie za posledné dva roky dostalo planétu do úplne neznámeho územia,“ vyjadril sa pre AFP klimatológ Richard Allan z Univerzity v Readingu vo Veľkej Británii.

Ako uviedla klimatologička Sonia Seneviratne z ETH Zürich vo Švajčiarsku, bolo to „na hranici toho, čo by sme očakávali na základe existujúcich klimatických modelov.“ Dodala, že trend otepľovania však nebol neočakávaný vzhľadom na množstvo spaľovaných fosílnych palív.

Čo môže byť príčinou?

Niektorí vedci spájajú extrémny vývoj s klimatickými fenoménmi, ako je El Niño a La Niña. Ďalšie hypotézy hovoria o zmene mrakov. Zníženie sírnych emisií po zavedení čistejších lodných palív v roku 2020 mohlo znížiť tvorbu reflexívnych oblakov, čo umožnilo prenikanie väčšieho množstva slnečného žiarenia.

Pozorované zmeny môžu byť prejavom aj hlbších problémov. Johan Rockström z nemeckého Postupimského inštitútu pre výskum klimatických dopadov varoval, že schopnosť Zeme pohlcovať oxid uhličitý sa oslabuje. Podľa neho oceány, ktoré doteraz slúžili ako obrovský zásobník uhlíka a regulátor klímy sa otepľujú rýchlosťou, ktorú „nedokážu úplne vysvetliť“. Pomôcť pri objasnení príčin otepľovania by mohol satelit NASA PACE, ktorý bol vypustený vo februári 2024.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP