Hmyz s elektrickým batohom ovládaný na diaľku, ktorých vyrábajú roboty. Nie, neopisujeme výtvor Hanka Pyma z marvelovského Antmana, ale výskum, ktorý sa podaril vedcom v Číne. Našli totiž spôsob, ako pomocou robotov bez ľudského zásahu masovo vyrábať kybernetických švábov, ovládaných na diaľku. Ako informuje portál BGR, automatizovaná továreň dokáže vyrobiť nezvyčajnú kombináciu živých organizmov a elektroniky každých 68 sekúnd.

Robotická výroba na kybernetických švábov

Masovej výrobe „kyberšvábov“ prechádzali predošlé experimenty, ktoré ukázali, že bez toho, aby hmyzu bolo ublížené, je možné ovládať ich pohyby pomocou elektronických zariadení. Vedci v Singapure dokázali hmyz vybaviť elektronickými batohmi, ktoré ich dokážu ovládať.

Vývoj v Číne teraz posunul tento proces o krok ďalej. Roboty vybavené počítačovým videním dokážu rýchlo a presne implantovať elektronické zariadenia do tiel švábov. Proces je podobný tomu, ako keď roboty montujú vozidlá pre automobilky.

Manuálna implantácia elektroniky do tiel hmyzu bola podľa vedcov neefektívna, náročná a pomalá, keďže telá hmyzu sú veľmi krehké. Automatizácia vďaka robotom tento proces zrýchlila a sprístupnila tak masovú produkciu kybernetického hmyzu, počas ktorého šváby ostávajú relatívne bez zranení.

Kým Hank Pym si vybral mravce kvôli ich veľkosti a schopnostiam, čínski vedci sa rozhodli pre šváby kvôli ich odolným telám. Majú pevnú chrániacu platničku na chrbte, tzv. pronotum, ktorá je ideálna na pripevnenie elektronických zariadení bez toho, aby boli poškodení.

Ich účel zatiaľ nie je známy

Zatiaľ nie je presne známe, aký je vlastne cieľ masovej výroby kybernetických švábov, možnosti ich využitia sú však veľké. Vďaka svojej odolnosti a schopnosti prežívať v extrémnych podmienkach by mohli šváby monitorovať nebezpečné oblasti, do ktorých sa človek nemôže dostať.

Ako uvádza portál South China Morning Post, výsledky zatiaľ neboli recenzované. Štúdia bola publikovaná na platforme arXiv koncom novembra. Tím, ktorý vyvinul automatizovaný proces, už predtým experimentoval s implantáciou rôznych elektród do hmyzu na ovládanie ich svalov a zmyslových orgánov. Výskum je len začiatkom využitia kybernetických organizmov, avšak môže vyvolávať etické otázky ohľadne ich použitia.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP