V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) upozorňuje spotrebiteľov na riziká spojené s nelegálnym predajom vianočného pečiva cez sociálne siete a internetové fóra. Takýto predaj môže nielen sklamať zákazníka kvalitou, ale aj predstavovať vážne zdravotné nebezpečenstvo. Predseda zväzu Milan Lapšanský upozorňuje, že mnohí nelegálni predajcovia často používajú suroviny zakúpené z pochybných zdrojov mimo EÚ, ktoré nespĺňajú európske normy.

Navyše odmietajú osobný kontakt so zákazníkmi, a koláče často posielajú kuriérskymi službami bez vhodných podmienok pre prepravu potravín. Teplotné výkyvy počas transportu môžu spôsobiť kondenzáciu vody, čím vznikajú plesne, ktoré nie sú voľným okom viditeľné. Riziko rastie aj v prípadoch, keď si zákazníci objednané pečivo vyzdvihujú z balíkoboxov, ktoré prechádzajú viacerými prostrediami bez akejkoľvek regulácie teploty.

Absencia reklamácií a sťažností

Podľa Lapšanského nelegálny predaj negarantuje spotrebiteľom žiadnu kvalitu a znemožňuje im sťažovať sa na zle dodané výrobky. SZPCC už zaznamenalo prípady, kedy zákazník dostal namiesto objednaných domácich zákuskov výrobky zakúpené v hypermarkete, a to za trojnásobnú cenu. Predseda zväzu zdôrazňuje, že títo predajcovia nefungujú v oficiálnom systéme, zákazník sa nemá kde sťažovať a v prípade poškodeného zdravia sa od nich nedočká žiadnej kompenzácie.

Okrem zdravotných rizík má nelegálny predaj aj ekonomické následky. Podľa údajov SZPCC spôsobujú tieto aktivity ročne straty vo výške viac ako 12 miliónov eur na neodvedených daniach. Nelegálni predajcovia totiž obchádzajú všetky zákonné povinnosti a fungujú mimo daňových a hygienických kontrol. SZPCC dlhodobo zaznamenáva nárast neoficiálnych predajcov najmä v období Vianoc a Veľkej noci. V tejto súvislosti spolupracuje so štátnymi orgánmi, ktoré nelegálne inzercie preverujú a zasahujú voči takýmto predajcom.

koláče, zákusky, šišky
Pixabay

Zodpovedná voľba pre zdravie

Milan Lapšanský odporúča, aby zákazníci pri kúpe vianočných koláčov uprednostnili oficiálne pekárne a cukrárne, ktoré dodržiavajú prísne hygienické a kvalitatívne normy. Vianoce sú obdobím, kedy by mala rodina prežívať radostné chvíle spoločne pri stole plnom dobrôt.

Spotrebitelia by preto mali dbať na pôvod, kvalitu a bezpečnosť potravín, ktoré konzumujú. Nelegálne koláče môžu skaziť nielen vianočnú atmosféru, ale najmä ohroziť zdravie všetkých, ktorí sa na nich tešia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú