Aplikácia TikTok čelí vážnym problémom v Spojených štátoch a jej budúcnosť je neistá. Americký odvolávací súd vo Washingtone v piatok zamietol žiadosť o dočasné pozastavenie zákazu aplikácie. TikTok má byť teda v Spojených štátoch zakázaný od 19. januára v prípade, ak nedôjde k zmene majiteľa. Informoval o tom portál CNN.

TikTok v ohrození

Problémy populárnej čínskej platformy TikTok súvisia s legislatívou, ktorú prezident Joe Biden podpísal v ešte apríli. Zákon nariaďuje, aby bola aplikácia predaná spoločnosti mimo Číny, keďže jej súčasný vlastník ByteDance pochádza z Pekingu a podľa vlády to predstavuje národno-bezpečnostné riziko.

Ako informuje CNN, minulý týždeň odvolací súd rozhodol, že zákon o predaji TikToku je v súlade s americkou ústavou, čím posilnil pozíciu administratívy voči populárnej aplikácii. TikTok sa snažil proces spomaliť žiadosťou o dočasný odklad zákazu, avšak ten súd označil za „neodôvodnený“.

Unsplash

Najvyšší súd môže prípad posúdiť už čoskoro, keďže TikTok, ako aj federálna vláda požiadali o urýchlené rozhodnutie pred plánovaným januárovým zákazom. Podľa informácií však súd rozhodne v prospech zákazu, keďže má konzervatívnu väčšinu.

„Je pre mňa ťažké si predstaviť, že by konzervatívne sily na Najvyššom súde nevnímali tento prípad ako otázku (národnej) bezpečnosti,“ uviedol právnik Josh Schiller zo spoločnosti Boies Schiller Flexner. Existuje tiež možnosť, že Najvyšší súd sa rozhodne prípad vôbec nepreskúmať, čo by znamenalo definitívny koniec čínskej platformy v USA.

Používatelia ho nemusia vymazať

Podľa amerického ministerstva spravodlivosti používatelia nemusia aplikáciu hneď odstrániť zo svojich zariadení. Ak zákaz vstúpi do platnosti, aplikácia prestane byť dostupná na stiahnutie v obchodoch Apple App Store a Google Play a tiež nebudú dostupné žiadne aktualizácie, čo neskôr aplikáciu znefunkční.

Americkí zákonodarcovia zároveň vyzvali Google aj Apple aby aplikáciu odstránili zo svojich platforiem, ak zákaz vstúpi do platnosti. Podľa ministerstva spravodlivosti možno očakávať, že TikTok sa postupne stane nepoužiteľným.

Ešte to neznamená definitívny koniec

Zákon umožňuje prezidentovi udeliť jednorazovú 90-dňovú výnimku, ak sa preukáže, že spoločnosť robí pokroky smerom k predaju. Joe Biden zatiaľ nenaznačil, že by takúto možnosť plánoval využiť. Podľa informácií, ktoré poskytol CNN, spoločnosť ByteDance zatiaľ aplikáciu nebude predávať.

Zaujímavé bude sledovať aj kroky nastupujúceho prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa ujme úradu deň po plánovanom zákaze TikToku, ktorý predtým vyhlásil, že by „TikTok nikdy nezakázal.“

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú