Ako vznikli dnešné orbity planét v slnečnej sústave? Túto otázku si vedci kladú už desaťročia a konečne možno našli odpoveď. Hoci dnešné orbity planét sú dobre pochopené, ich evolúcia je stále predmetom intenzívneho výskumu. Nová teória naznačuje, že orbitálne usporiadanie mohlo byť ovplyvnené gigantickým mimozemským objektom, možno až 50-násobne hmotnejším ako Jupiter, ktorý prešiel cez našu sústavu. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Migrácia planét

Slnečná sústava vznikla z obrovského oblaku plynu a prachu, ktorý sa zrútil pod vlastnou gravitáciou. Výsledkom bola rotujúca diskovitá štruktúra, z ktorej sa sformovali planéty. Spočiatku mali ich orbity takmer kruhový tvar a boli zoradené v jednej rovine. Tento harmonický poriadok však netrval dlho.

Mark A Garlick/markgarlick.com

Ako planéty rástli, gravitačne ovplyvňovali nielen seba navzájom, ale aj zvyšok disku. Tieto interakcie viedli k migráciám, čo v praxi znamená, že niektoré planéty sa priblížili k Slnku, iné sa vzdialili. Výsledkom boli zmeny ich dráh, výstrednosti (tvaru orbity) a sklonu. V niektorých prípadoch dokonca mohlo dôjsť k vymršteniu menších protoplanét do medzihviezdneho priestoru.

Návšteva z iného hviezdneho systému?

Vedci už dlhšie predpokladajú, že vzácne stretnutia s cudzími telesami mohli ovplyvniť usporiadanie slnečnej sústavy. V roku 2017 bola napríklad objavená Oumuamua, prvý známy objekt z iného hviezdneho systému, ktorý preletel našou sústavou. Jeho nezvyčajný tvar a pohyb naznačujú, že takéto telesá môžu byť veľmi odlišné od čohokoľvek, čo poznáme.

William Hartmann / Lorenzo Santinelli

Teraz tím vedený Garettom Brownom z Torontskej univerzity navrhol, že slnečnou sústavou v jej raných fázach mohol prejsť ešte väčší „návštevník“ a narobil poriadny „neporiadok“. Podľa ich výpočtov by takýto objekt mohol mať hmotnosť 2- až 50-násobku Jupitera a prešiel by vo vzdialenosti menšej ako 20 astronomických jednotiek od Slnka (1 AU je vzdialenosť Zeme od Slnka). Rýchlosť tohto objektu by bola nižšia ako 6 km/s, čo by umožnilo jeho gravitačnému pôsobeniu ovplyvniť orbity planét.

Nové simulácie, nové odpovede

Brownov tím použil počítačové simulácie na testovanie tejto hypotézy. Ich výsledky ukazujú, že pravdepodobnosť takéhoto stretnutia je asi 1:100, čo je oveľa viac, než predpokladajú iné teórie o formovaní orbit planét. Takýto „gigantický návštevník“ by mohol vysvetliť, prečo majú plynné obry ako Jupiter a Saturn výstredné orbity, ktoré doterajšie modely nevedia úplne objasniť.

Ak by táto teória bola správna, naznačuje to, že interakcie s medzihviezdnymi objektmi môžu hrať oveľa väčšiu úlohu vo formovaní planetárnych systémov, než sme si doposiaľ mysleli.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú