Spoločnosť Google oznámila, že prekonala zásadnú výzvu kvantového počítania vďaka novému čipu s názvom Willow. Kvantový čip dokázal vyriešil matematickú úlohu za päť minút, pričom klasickému počítaču by rovnaká úloha trvala dlhšie, ako je vek vesmíru. Kvantový čip je tak o približne 1,45-kvadriliónkrát rýchlejší ako klasický PC, ak by PC potreboval na úlohu 13,8 miliardy rokov. O téme informovala agentúra Reuters.

Google, ako aj ďalšie technologické giganty ako Microsoft a IBM intenzívne pracuje na vývoji kvantových počítačov, ktoré sľubujú mnohonásobne vyššie rýchlosti výpočtov v porovnaní s najrýchlejšími počítačmi súčasnosti. Nový čip Willow obsahuje 105 tzv. qubitov, základných stavebných jednotiek kvantových počítačov.

„Willow vykonal štandardný výpočtový test za menej ako päť minút, pričom by to jednému z najrýchlejších superpočítačov dneška trvalo 10 septiliónov (1025) rokov — čo je číslo, ktoré ďaleko presahuje vek vesmíru,“ uviedol Hartmut Neven, vedúci Google Quantum AI

Google vyriešil problém qubitov

Qubity sú extrémne rýchle výpočty, ich spoľahlivosť je však problematická, pretože môžu byť narušené drobnými fyzikálnymi javmi, napríklad subatomárnymi časticami pochádzajúcimi z kozmického žiarenia. Ako počet qubitov na čipe rastie, rastie aj počet chýb, čo môže obmedziť výkonnosť čipu.

Podľa štúdie, ktorá je publikovaná v Nature, Google ukazuje, že spoločnosť našla spôsob, ako qubity prepojiť tak, aby sa pri väčšom počte qubitov znižovala chybovosť. Taktiež uviedla, že dokáže chyby opravovať v reálnom čase, čo je kľúčový krok na ceste k praktickým kvantovým počítačom.

„Prekročili sme bod zlomu,“ vyhlásil Hartmut Neven, vedúci Google Quantum AI.

Ako uvádza ďalej Reuters, v roku 2019 Google čelil kritike ohľadne svojho kvantového čipu. Spoločnosť IBM vtedy spochybnila tvrdenie, že kvantový čip Google vyriešil úlohu, ktorá by klasickému počítaču trvala 10 000 rokov. IBM tvrdila, že pri použití iných predpokladov by to trvalo iba dva a pol dňa. Google však vo svojom najnovšom vyhlásení tvrdí, že aj pri tých najoptimistickejších podmienkach by klasický počítač potreboval miliardu rokov, aby dosiahol rovnaký výsledok ako čip Willow.

Na urýchlenie vývoja čipov Google postavil vlastné výrobné zariadenie, ktoré umožňuje rýchlejšie testovanie nových technológií. Čipy sa prevádzkujú vo veľkých kryostatoch –zariadeniach, ktoré ich ochladzujú na extrémne nízke teploty potrebné na experimenty. „Ak máme dobrý nápad, chceme ho čo najrýchlejšie vyskúšať v našich zariadeniach,“ dodal Anthony  Megrant, hlavný architekt pre Google Quantum AI.

Matematický problém vyriešený v laboratóriu Google Quantum AI v kalifornskej Santa Barbare nemá zatiaľ komerčné využitie. Spoločnosť však dúfa, že kvantové počítače v budúcnosti pomôžu riešiť zásadné výzvy v oblasti medicíny, chémie batérií a umelej inteligencie, ktoré sú dnes mimo možností klasických počítačov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP