Vedci objavili na asteroide Ryugu mikrobiálny život, ktorý vyvolal diskusie o pôvode života na Zemi. Vynorila sa aj hypotéza panspermie – predstave, že život mohol byť ovplyvnený životom z vesmíru. Výsledky štúdie naznačujú, že realita je je iná. O téme informoval portál Science Alert.

Hypotéza panspermie

Myšlienka, že život bol na Zem dopravený meteoritmi alebo kométami, má korene sa stala populárnou medzi rokmi 1800 – 1900. Hypotéza sa stala populárnou, keď geológovia zistili, že prvé formy života na Zemi sa objavili relatívne skoro po jej ochladení.

Vyvolalo to otázku, ako mohol vzniknúť život so zložitou štruktúrou DNA tak rýchlo. Podľa hypotézy panspermie, vzhľadom na sofistikovanosť DNA a buniek sa život vyvinul už vo vesmíre. Predpokladá sa, že buď na nejakom ďalekom svete a na Zem sa dostal s asteroidmi alebo s kométami.

Hypotéza však vyvoláva určitú dávku skepticizmu. Prechod od organickej k biologickej chémii môže byť mimoriadne prispôsobivý, a preto rýchly vznik života na Zemi nemusí byť až taký prekvapivý. Bez dôkazu o mimozemskom živote však nemáme jasnú odpoveď.

Život dokáže prežiť vo vesmíre istý čas, je ale nepravdepodobné, že by vydržal milióny rokov, ktoré sú potrebné na prechod cez Slnečnú sústavu, či ešte miliardy rokov na cestu medzi hviezdami.

Matthew J. Genge. a kol./Meteoritics & Planetary Science

Vzorky z Ryugu a stopy života

V roku 2014 Japonsko spustilo misiu Hayabusa2, ktorej cieľom bolo priniesť na Zem vzorky z asteroidu Ryugu. Vzorky boli odobraté v roku 2018 a do pozemských laboratórií dorazili v roku 2020. Počas celého procesu boli vzorky uchovávané v sterilnom prostredí, aby sa zabránilo kontaminácii pozemskými organizmami.

Keď vedci analyzovali vzorky pod elektrónovým mikroskopom, objavili v nich organické štruktúry, ktoré sa podobali tyčinkám a vláknam bežným u mikroorganizmov. Na prvý pohľad to vyzeralo ako dôkaz života mimo Zeme.

Wikimedia

ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú