Na konci roku 2023 paleontológovia pod vedením Maria Urbinu objavili v púšti Ocucaje v oblasti Ica na juhu Peru výnimočný fosílny nález. Kostra mladého krokodíla, patriaceho k druhom s dlhým ňufákom, bola zachovaná takmer v celku. Robí to z nej jeden z najdôležitejších objavov v krajine.

Oblasť Pisco Formation, kde bola fosília objavená, je známa svojimi bohatými náleziskami fosílií morských živočíchov z obdobia miocénu (približne pred 5 až 23 miliónmi rokov). Hoci tu paleontológovia našli už desiatky druhov žralokov, veľrýb či tučniakov, mladý krokodíl je prvým objavom svojho druhu. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Charakteristika dávneho druhu

Podľa vedúceho výskumu Maria Urbinu mal krokodíl, ktorý žil pred 10 miliónmi rokov, odlišné črty oproti dnešným druhom. Jeho úzky a dlhý ňufák naznačuje špecializáciu na lov rýb. Z morfologického hľadiska je najbližším príbuzným indický gaviál, ktorého možno poznať podľa podobnej stavby čeľustí. Mladý jedinec, ktorého kostru vedci preskúmali, meral približne 3 až 4 metre. Odborníci predpokladajú, že v dospelosti mohli tieto krokodíly dorastať až do  9 metrov.

Po nájdení fosílie bolo potrebné ju veľmi opatrne extrahovať zo skál pieskovcovej formácie. Tento proces trval viac ako 80 hodín. Tvrdá hornina a komplikovaná štruktúra fosílie predstavovali pre tím paleontológov značnú výzvu. Po extrakcii bola kostra prevezená do špecializovaných priestorov organizácie Ingemmet, kde prešla ďalším čistením a prípravou na výskum. Vedci plánujú pokračovať v detailnom skúmaní tohto nálezu.

krokodíl, živočích, príroda
Pexels

Ocucaje,  pokladnica fosílií

Púšť Ocucaje a jej okolie, známe ako Pisco Basin, sú jednou z najbohatších paleontologických lokalít na svete. V minulosti tu vedci identifikovali viac ako 55 nových druhov morských stavovcov vrátane veľrýb, žralokov a iných živočíchov. Miocénske obdobie bolo pre túto oblasť obzvlášť dynamické, čo dnes dokladá množstvo fosílií svedčiacich o rozmanitosti života.

Medzi nedávne objavy patrí aj Perucetus colossus, obrovský druh veľryby, ktorý vážil viac ako ktorýkoľvek známy živočích. Aj tento objav upozorňuje na výnimočnosť a globálny význam paleontologických nálezísk v Peru.

Napriek vedeckým úspechom čelí Pisco Basin vážnym hrozbám. Realitný rozvoj, ilegálne osídlenia a rozširovanie fariem zasahujú do jedinečných lokalít. Podľa odborníkov tieto aktivity narúšajú fosílne vrstvy a ohrozujú jedinečné dedičstvo, ktoré by mohlo byť neoceniteľným zdrojom poznania. Vedci a ochrancovia dedičstva preto apelujú na vládu aj verejnosť, aby zabezpečili ochranu tohto unikátneho regiónu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP