V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Česko ukončuje dovoz pohonných látok, ktoré boli vyrábané z ruskej ropy. Výnimka, ktorá to doteraz umožňovala, skončí už 5. decembra. Tento krok je len prvou časťou širšieho plánu úplného odstavenia krajiny od ruských ropných dodávok. Ropovodom Družba, ktorý bol od 60. rokov kľúčovou cestou ropy z Ruska, prestane do Česka tiecť ropa najneskôr do polovice budúceho roka.

Podľa predsedu Únie nezávislých petrolejárov ČR Iva Indráčka ukončenie výnimky nebude mať na ceny pohonných látok zásadný vplyv. Podobný názor zdieľajú aj ďalší odborníci z odvetvia.

Česko nahradí výpadok ruskej ropy

Rafinérie v Kralupoch nad Vltavou a Litvínove, ktoré prevádzkuje spoločnosť Unipetrol, už upravili svoje procesy tak, aby spracovávali neruskú ropu. Zároveň sú pripravené presmerovať časť svojej produkcie z exportu na český trh, ak by to bolo potrebné. Dôležitú úlohu zohrá aj rozšírenie ropovodu TAL (Transalpine Pipeline), ktorý vedie z talianskeho Terstu do Nemecka a následne do Česka. Do polovice budúceho roka bude ropovod schopný pokryť celú českú ročnú spotrebu, ktorá predstavuje približne 8 miliónov ton ropy.

Na rozšírenie kapacity TAL investovala štátna spoločnosť Mero 1,6 miliardy českých korún. Okrem TAL bude Česko naďalej využívať dovozy nafty z krajín ako Nemecko, Poľsko či Rakúsko. Dodávky z bratislavského Slovnaftu, ktorý doteraz spracovával prevažne ruskú ropu, budú tiež pokračovať. Avšak už výlučne s použitím alternatívnych druhov ropy.

SITA

Vyššie náklady, stabilné dodávky

Hoci ceny benzínu a nafty by sa v krátkodobom horizonte nemali meniť, dovoz ropy z neruských zdrojov bude pravdepodobne o niečo drahší. Dôvodom sú vyššie náklady na prepravu, poistenie a súvisiace poplatky pri transporte ropy tankermi. Podľa Václava Loulu z Českej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu sú však české rafinérie plne pripravené na spracovanie rôznych druhov ropy pochádzajúcich z Európy, Ázie, Afriky či Ameriky.

Ropovod Družba, ktorý bol viac ako šesť desaťročí hlavným zdrojom ropy pre Česko, zohrá v budúcnosti už len okrajovú úlohu. Tento posun je súčasťou širšej snahy krajiny diverzifikovať svoje zdroje energie a minimalizovať závislosť od Ruska. Indráček dodal, že rozšírenie TAL im poskytne stabilitu a nezávislosť. Ak by nastal výpadok, štát má možnosť čerpať z hmotnej rezervy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú