V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Nedeľňajší celoplošný výpadok elektriny v Zambii a Zimbabwe narušil bežný chod života miliónov ľudí. Dodávky elektrickej energie boli prerušené naraz v oboch krajinách. Zvýraznilo to ich závislosť na jednom kľúčovom zdroji, konkrétne elektrárni na priehrade Kariba.

Obe krajiny už mesiace trpia nedostatkom elektriny, pričom prísun energie je obmedzený na približne sedem hodín denne. Hlavným dôvodom je kritická situácia v oblasti vodných zdrojov. Sucho a nízka hladina rieky Zambezi, na ktorej je priehrada Kariba vybudovaná, vážne ohrozujú výrobu elektrickej energie.

Nemocnice dokázali reagovať

Napriek náročným podmienkam zvládli kritické inštitúcie situáciu relatívne dobre. Univerzitná nemocnica v Lusake, hlavnom meste Zambie, dokázala okamžite aktivovať núdzové systémy, ktoré zabezpečili nevyhnutnú prevádzku. Do 30 minút sa podarilo obnoviť dodávky elektriny do tejto najväčšej zdravotníckej inštitúcie v krajine. Bežné domácnosti a firmy však museli čakať dlhšie. Úrady zatiaľ neoznámili presný čas, kedy bola dodávka elektriny obnovená v plnom rozsahu. Našťastie, v súvislosti s výpadkom neboli hlásené žiadne obete na životoch ani iné vážne incidenty.

Priehrada Kariba, ktorá je najväčším zdrojom elektrickej energie pre Zambiu aj Zimbabwe, už niekoľko rokov zápasí s nedostatkom vody. Táto situácia neohrozuje len dodávky energie, ale upozorňuje aj na klimatické zmeny, ktoré majú priamy dopad na infraštruktúru a životné podmienky v regióne. Nedostatok elektriny ovplyvňuje nielen každodenný život obyvateľov, ale aj ekonomiku oboch krajín. Výpadky brzdia priemyselnú výrobu, podnikanie a poskytovanie základných služieb. Úrady preto zdôrazňujú potrebu nájsť nové spôsoby, ako znížiť závislosť na vodných zdrojoch.

žiarovka, svetlo, výpadok
Pixabay

Slnečná energia

V súvislosti s pretrvávajúcou krízou sa čoraz viac hovorí o využívaní obnoviteľných zdrojov energie, predovšetkým solárnej energie. Zambia a Zimbabwe majú priaznivé podmienky na rozvoj tohto typu elektrární vďaka vysokému počtu slnečných dní v roku. Investície do solárnych technológií by mohli pomôcť zlepšiť energetickú bezpečnosť a zabezpečiť stabilné dodávky elektriny aj v obdobiach sucha.

Okrem toho by diverzifikácia zdrojov energie mohla priniesť dlhodobé výhody pre hospodárstvo aj životné prostredie. Energetická kríza v Zambii a Zimbabwe tak nie je len varovaním, ale aj príležitosťou na zásadnú zmenu prístupu k výrobe elektriny. Rozhodnutia, ktoré dnes prijmú miestne vlády, môžu ovplyvniť kvalitu života miliónov ľudí na desaťročia dopredu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú