Črevná mikroflóra je zložená z baktérií, húb a kvasiniek. Hrá tak dôležitú úlohu vo fungovaní tráviaceho systému a celkovom zdraví človeka. Nový výskum publikovaný v Nature Microbiology ukázal, že pitie kávy môže výrazne ovplyvniť zloženie mikroflóry. Vedci zistili, že ľudia, ktorí pravidelne pijú kávu, majú až osemkrát viac baktérie Lawsonibacter asaccharolyticus v porovnaní s tými, ktorí kávu nepijú pravidelne alebo vôbec.

Výskumníci sa rozhodli analyzovať vplyv kávy na mikroflóru z dvoch hlavných dôvodov. Po prvé, káva patrí medzi najviac konzumované nápoje na svete. Po druhé, ľudia ju zvyčajne pijú denne, alebo vôbec. Táto konzistentnosť umožnila vedcom presnejšie analyzovať rozdiely medzi konzumentmi a nekonzumentmi. O téme informoval portál Medical X Press.

Široký rozsah štúdie

Tím vedcov analyzoval údaje o zdravotnom stave a vzorkách stolice od viac ako 22 800 ľudí z Veľkej Británie a USA a ďalších 54 200 ľudí zo 211 rôznych kohort. Ich záujmom bolo zistiť, ako pitie kávy ovplyvňuje spomínanú črevnú mikroflóru. Výsledky ukázali jasný rozdiel. Lawsonibacter asaccharolyticus sa vyskytoval výrazne viac u tých, ktorí pravidelne konzumovali kávu. Tento efekt bol pozorovaný u ľudí na celom svete, bez ohľadu na región alebo inú charakteristiku.

Aj keď vedci zatiaľ nevedia, aký presný vplyv má vyššia hladina baktérie L. asaccharolyticus na zdravie, predpokladajú, že by mohla súvisieť práve s pozitívnymi účinkami kávy, ako sú znížené riziko určitých ochorení či dokonca lepšie trávenie. Tento objav však poukazuje na to, že už len jedna potravina alebo nápoj môže mať zásadný vplyv na črevnú mikroflóru.

vedci, výskum, mikroskop
Pexels

Čo bude nasledovať?

Ďalší výskum sa zameria na to, ako zvýšená hladina tejto baktérie ovplyvňuje zdravie a či ju možno cielene podporovať. Vedci zároveň odporúčajú pokračovať v skúmaní účinkov jednotlivých potravín na mikroflóru, aby sme lepšie pochopili ich vplyv na celkové zdravie.

Pitím kávy si teda možno nielen doprajeme energiu, ale aj prispievame k vyváženejšej črevnej mikroflóre. Aj napriek tomu  zatiaľ zostáva veľa otázok nezodpovedaných.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú