Kompas patrí medzi najspoľahlivejšie navigačné nástroje. Stáročia pomáhal pri objavovaní sveta. Na zemi sa riadi magnetickým poľom planéty. Čo sa však stane s kompasom, ak by sme ho chceli použiť vo vesmíre? Kam by ukazoval? Odpovede na tieto otázky priniesol portál Live Science, ktorý vyspovedal planetárneho vedca z Goddardovho centra pre vesmírne lety.

Magnetická ručička kompasu na Zemi sa zarovnáva so zemským magnetickým poľom, ktoré vzniká pohybom roztaveného kovového jadra Zeme. Tento proces je známy pod názvom geodynamo. Vytvára sa tak magnetosféra, ktorá chráni planétu pred kozmickým žiarením a siaha tisíce kilometrov do vesmíru.

Nemá však pevnú hranicu. Ako uviedol planetárny vedec Jared Espley z NASA Goddard Space Flight Center, magnetické pole Zeme je možné detegovať aj vo väčších vzdialenostiach. Aby však kompas „ukázal“ na Zem, musel by byť astronaut vo vnútri tejto magnetosféry.

Pixabay

Môže fungovať kompas aj vo vesmíre?

Vedec z NASA uviedol, že kompas vo vesmíre by fungoval v závislosti od toho, kde by sa kompas nachádzal. Nemusel by ukazovať na planétu Zem, ale ukazoval by na severný pól najsilnejšieho magnetického poľa, vzhľadom na polohu.

Niektoré telesá, ako Mesiac a Mars, mali kedysi tiež silné magnetické polia, postupne však zoslabli a spôsobili stratu magnetického poľa. Dnes by kompas na týchto telesách reagoval len na zvyšky magnetického poľa zachované v horninách. Tieto polia sú však oveľa slabšie a neponúkajú spoľahlivý smer pre navigáciu. Ako ďalej vysvetlil Espley, tieto polia už nie sú vhodné na navigáciu.

Midjourney/Pixabay/Úprava redakcie

Kde by teda ukazoval kompas vo vesmíre? Pravdepodobne by to bolo na Jupiter, ktorý má najväčšie magnetické pole v celej Slnečnej sústave. Jeho magnetosféra siaha až 21 miliónov kilometrov. Je najväčšou štruktúrou v našej Slnečnej sústave. Magnetické pole Jupitera je generované jeho jadrom z kovového vodíka a intenzívne skúmané sondou Juno.

Ako by sa správal kompas v hlbokom vesmíre?

Ako uviedol Espley, v hlbokom vesmíre ďaleko od magnetických polí planét, by kompas reagoval na magnetické pole Slnka. „Ak sa nachádzate v typickom vákuu hlbokého vesmíru medzi planétami, kompas bude väčšinou merať magnetické pole pochádzajúce zo slnečného vetra,“ povedal pre Live Science Espley. Slnečný vietor, prúd nabitých častíc zo Slnka, nesie so sebou slabé magnetické pole, ktoré vytvára heliosféru. Táto slnečná magnetosféra siaha až trikrát ďalej než obežná dráha Pluta.

Tradičný kompas by však bol podľa vedca vo vesmíre zbytočný, pretože stráca svoju funkciu navigačného zariadenia. Sofistikovanejšie prístroje ako vysoko výkonné kompasy –  magnetometre by boli vo vesmíre užitočnejšie. Tieto citlivé nástroje merajú magnetické polia planét, mesiacov či hviezd a pomáhajú vedcom odhaľovať tajomstvá ich vnútornej štruktúry. „Meranie magnetického poľa je veľmi užitočné na pochopenie toho, čo sa deje vo vnútri planéty,“ dodal Espley.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú