V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Vláda Slovenska sa snaží zmierniť dosah vysokých cien energií na obyvateľov. Platforma Budovy pre budúcnosť (BPB) oceňuje tieto snahy. Upozorňuje však na to, že plošné dotácie a cenové stropy riešia problém len dočasne. Pre štátny rozpočet sú však také opatrenia schopné zaťažiť na roky dopredu.

Riaditeľka BPB Katarína Nikodemová v tejto súvislosti navrhuje, aby vláda zmenila prístup. Zameranie na adresnú pomoc pre najzraniteľnejšie skupiny a rozsiahle investície do renovácií budov podľa nej nielenže prinášajú dlhodobé úspory, ale zároveň stimulujú stavebníctvo. Práve to je dôležitým sektorom ekonomiky.

Úspory v energetickej efektívnosti

Jedným z najväčších problémov Slovenska je vysoká energetická náročnosť budov. Väčšina starších stavieb má slabú izoláciu a zastarané vykurovacie systémy. Vedie to k zbytočne vysokej spotrebe energií. BPB upozorňuje, že opatrenia ako zateplenie budov, výmena okien alebo inštalácia obnoviteľných zdrojov energie dokážu znížiť spotrebu tak výrazne, že ani zdraženie energií o 30 % nemusí domácnosti finančne ohroziť.

Nikodemová zdôraznila, že plošné dotácie iba odsúvajú problém, ktorý spočíva v energetickej neefektívnosti. Riešenie je v realizácii úsporných opatrení, ktoré zabezpečia dlhodobé zníženie výdavkov na energie.

Bratislava, Slovensko, budovy
Pixabay

Jednorazová investícia verzus ročný výdavok

Podľa analytika BPB Richarda Paksiho sú plošné cenové stropy do budúcna neudržateľné, keďže prakticky dotujú nadspotrebu. Naopak, jednorazové investície do zlepšenia energetickej efektívnosti budov zabezpečujú majiteľom dlhodobé úspory a štát nemá potrebu opakovane financovať dotácie. Renovácia budov môže byť riešením nielen pre domácnosti, ale aj pre verejné budovy či podnikateľský sektor, ktorý taktiež trpí vysokými nákladmi na energie.

Platforma Budovy pre budúcnosť združuje stovky organizácií a odborníkov z oblasti stavebníctva a energetickej efektívnosti. Veria, že energetická kríza je šancou na transformáciu slovenského stavebného sektora a zároveň na zníženie závislosti Slovenska od neudržateľne vysokých výdavkov na energie. Odborníci tak apelujú na vládu, aby venovala pozornosť nielen okamžitej pomoci, ale aj systémovým riešeniam, ktoré pomôžu vytvoriť stabilnú a energeticky efektívnu budúcnosť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú