Kalifornská spoločnosť Apple čelí kritike po tom, čo z ruského App Storu odstránila aplikáciu Rádia Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL). Tento krok prichádza len necelý mesiac po tom, čo ruské úrady spoločnosť požiadali o stiahnutie aplikácie Current Time, čo je nezávislá mediálna platforma prevádzkovaná tou istou organizáciou. O téme informoval portál AppleInsider.

Zásah proti nezávislým médiám

Rusko opäť cenzuruje. Len nedávno sme ťa informovali o tom, že Rusko zakázalo populárnu aplikáciu Discord. Vtedy ruský úrad pre kontrolu masmédií (Roskomnadzor) vyhlásil, že na platforme našiel takmer 1000 prípadov nezákonného materiálu a varoval ostatné zahraničné IT spoločnosti pred porušovaním zákona.

Unsplash

Roskomnadzor tentoraz požiadal Apple, aby zo svojho ruského App Store odstránil „neželanú“ spravodajskú aplikáciu. RFE/RL je nezisková organizácia financovaná americkým Kongresom prostredníctvom grantu od Agentúry Spojených štátov pre globálne médiá (United States Agency for Global Media). Podľa RFE/RL ruský regulátor označil aktivity organizácie za „nežiadúce,“ čo je termín, ktorý v Rusku označuje subjekty považované za hrozbu pre štátne záujmy. Organizácia bola zaradená na zoznam „nežiadúcich organizácií“ už vo februári 2024, čím sa stala terčom ďalších reštrikcií.

„Toto je ďalší príklad toho, ako ruská vláda považuje pravdivé spravodajstvo za existenčnú hrozbu,“ uviedol prezident RFE/RL Stephen Capus. Apple ku tomuto kroku zatiaľ nevydalo žiadne vyjadrenie. Tento krok však otvára otázku, kde sú hranice medzi rešpektovaním zákonov jednotlivých štátov a podporou slobody prejavu.

Apple musí dodržiavať zákony krajín v ktorých pôsobí

Rusko už roky sprísňuje kontrolu nad zahraničnými médiami a technologickými spoločnosťami, pričom využíva legislatívu na obmedzovanie aplikácií a obsahov, ktoré považuje za problémové. Krok Apple síce môže vyvolať otázky a kritiku, avšak ako spoločnosť, ktorá pôsobí v danej krajine, sa musí prispôsobiť aj miestnej legislatíve.

Apple, tak ako aj ostatné americké spoločnosti v Rusku majú svoje miestne kancelárie. Od februára 2022 to od všetkých zahraničných spoločností vyžaduje zákon. Podobné prípady však vyvolávajú otázku, kde končí komerčný pragmatizmus a začína účasť na autoritárskej politike.

Aj tento krok však ukazuje, ako Rusko chce kontrolovať, cenzurovať médiá, aby mohli aj naďalej šíriť ruskú propagandu. Ruská propaganda sa snaží dlhodobo ľudí manipulovať a vytvárať obraz o „zlom“ západe, Európskej únii, či NATO. Človek, ktorý je manipulovaný propagandou, vie ťažko rozlišovať medzi faktom a fikciou. Na to doplatili ruské učiteľky, ktoré uverili absurdnému vtipu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú