V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Na juhu stredného Slovenska má vzniknúť centrum energetického a biologického zhodnotenia odpadu. CEBZ je navrhnuté ako technologicky vyspelé zariadenie, ktoré dokáže efektívne spracovávať základné prúdy komunálneho odpadu. Okrem nebezpečných látok a skla tu bude možné zhodnocovať zmesový komunálny odpad, plasty, papier, biologicky rozložiteľný odpad a kuchynské zvyšky. Proces spracovania odpadu zahŕňa tri hlavné kroky, triedenie, anaeróbnu fermentáciu a kompostovanie.

Anaeróbna fermentácia umožňuje premeniť biologicky rozložiteľný odpad na bioplyn, ktorý môže byť použitý ako zdroj energie. Zvyšný materiál z procesu sa premení na kvalitný kompost vhodný pre poľnohospodárstvo. Takéto riešenie nielen minimalizuje množstvo odpadu na skládkach, ale aj vracia časť zvyškov do cirkulárnej ekonomiky.

Kde by malo centrum vzniknúť

O lokalite nového centra sa rozhoduje medzi Lučencom a Hnúšťou. V Lučenci mestskí poslanci na novembrovom zasadnutí schválili prenájom viac ako 36 000 m² pozemkov v lokalite Čurgov. A to dokonca na obdobie 30 rokov za symbolické dva eurá za meter štvorcový ročne. Podmienkou je zapracovanie inflačnej doložky. V Hnúšti by CEBZ mohlo vzniknúť v priemyselnom parku, pričom hodnota navrhovaného pozemku predstavuje približne milión eur. Hoci mestskí poslanci zámer výstavby už skôr schválili, proces predaja pozemkov bol odložený. Navyše, projekt v Hnúšti čelí odporu časti občanov, ktorí proti nemu spísali petíciu so 1600 podpismi.

Projekt má priniesť minimálne 30 nových pracovných miest priamo v centre a ďalších zhruba 20 nepriamo. Predstavuje to významnú pomoc pre regióny s vyššou mierou nezamestnanosti. Z hľadiska ekologického prínosu môže centrum výrazne znížiť množstvo odpadu. Peter Pajerchin zo spoločnosti Brantner, ktorá projekt pripravuje v spolupráci so Slovenským plynárenským priemyslom (SPP) uviedol, že toto centrum má potenciál pozitívne zmeniť spôsob, akým nakladáme s odpadom. Sústredia sa na maximalizáciu efektivity a minimalizáciu negatívnych dopadov na životné prostredie.

stavba, montáž, robotníci
Pexels

Proces schvaľovania pokračuje

Aktuálne sa projekt nachádza vo fáze vysporiadania majetkových vzťahov a preverovania podmienok získania pozemkov. Po výbere lokality vstúpi do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Toto hodnotenie bude určovať podmienky, za akých môže byť projekt realizovaný. Následne to ovplyvní aj ďalšie kroky, ako sú územné rozhodnutie či stavebné povolenie. Hoci projekt čelí v Hnúšti kritike časti obyvateľov, jeho autori sa snažia rozptýliť obavy. Pajerchin dodal, že občanov pozvali na prehliadku existujúceho centra v Nových Zámkoch, kde mohli vidieť, ako funguje podobné zariadenie v praxi.

CEBZ na juhu Slovenska bude už štvrtým centrom tohto typu na Slovensku, pričom podobné zariadenia už fungujú v Nových Zámkoch, Martine a Poprade. Ak sa projekt podarí úspešne realizovať, stane sa ďalším krokom v modernizácii odpadového hospodárstva v krajine. Rozhodnutie o tom, či centrum vyrastie v Lučenci alebo v Hnúšti, sa očakáva v najbližších mesiacoch.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú