V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Trumpov tím pripravuje rozsiahlu daňovú reformu. Jej súčasťou je aj zrušenie úľavy vo výške 7500 dolárov (približne 7056 eur) na nákup elektromobilov. Táto podpora vznikla za vlády Joea Bidena a mala urýchliť prechod na ekologickejšiu dopravu. Trump však už počas svojej predvolebnej kampane opakovane kritizoval Bidenovu environmentálnu politiku. Taktiež sľuboval zmeny, ktoré by obmedzili podobné stimuly.

Diskusie o zmene pravidiel prebiehajú v rámci Trumpovho energetického tímu. Vedie ho miliardár Harold Hamm, známy zakladateľ ropnej spoločnosti Continental Resources, a Doug Burgum, guvernér Severnej Dakoty. Podľa zdrojov oboznámených s rokovaniami sa stretnutia tejto skupiny uskutočnili už niekoľkokrát. A to vrátane sídla Mar-a-Lago, kde Trump trávil čas po volebnom víťazstve.

Elektromobily pod tlakom

Zrušenie úľav by mohlo vážne zasiahnuť výrobcov automobilov. Elon Musk, zakladateľ Tesly a Trumpov podporovateľ, sa už začiatkom roka vyjadril, že takýto krok by Teslu ovplyvnil len mierne. Napriek tomu upozornil, že tradičné americké automobilky, ako General Motors, ktoré sa snažia dobehnúť náskok Tesly, by sa ocitli pod ešte väčším tlakom. Tieto firmy už teraz čelia rastúcej konkurencii nielen doma, ale aj od zahraničných výrobcov.

Na situáciu zatiaľ nereagovala Aliancia pre automobilové inovácie (AAI), ktorá zastupuje väčšinu veľkých automobiliek v USA, vrátane General Motors či Fordu. Teslu táto aliancia nezastupuje. Poukazuje to na rozdiely v prístupe k elektromobilite medzi zavedenými značkami a lídrami trhu, ako je Tesla. Podpora elektromobilov sa stala citlivou témou, ktorá rozdeľuje nielen politikov, ale aj samotný priemysel.

Elektromobil Tesla Model Y. Tesla

Dopady na spotrebiteľov

Pre zákazníkov by strata daňovej úľavy znamenala vyššie náklady na kúpu elektromobilu. Mohlo by to spomaliť ich adopciu. Vysoké ceny ekologických vozidiel sú stále jedným z hlavných dôvodov, prečo si mnohí Američania vyberajú tradičné autá so spaľovacím motorom. Strata stimulu by tak mohla byť krokom späť v snahách o zníženie emisií v doprave.

Trumpove plány predstavujú zásadnú zmenu kurzu v americkej environmentálnej a priemyselnej politike. Ak sa daňové úľavy naozaj zrušia, očakáva sa, že to ovplyvní nielen predaj elektromobilov, ale aj investície do výroby a vývoja nových technológií. Budúcnosť elektrických vozidiel v USA tak bude závisieť od toho, ako sa nová administratíva vyrovná s tlakom od výrobcov, spotrebiteľov a environmentálnych organizácií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú