Čína na medzinárodnej leteckej výstave China International Aviation & Aerospace Exhibition predstavila maketu výnimočného 10 tonového dronu. Bezpilotný dron by mal byť poháňaný prúdovým motorom. Záujem však vzbudil jeho dizajn. Ako informoval portál The War Zone, bezpilotné lietadlo je zrejme navrhnuté na vypúšťanie ďalších malých dronov a vyzerá ako materská loď zo sci-fi.

Čína na výstave predstavila ťažké bezpilotné lietadlo, ktoré ihneď vzbudilo pozornosť Západu. Dron s názvom Jiu Tian, skôr známejší ako „High Sky,“ vyrobila štátna letecká spoločnosť Aviation Industry Corporation of China (AVIC). Na výstave je označený ako „SS-UAV“. Ako uvádza portál The War Zone, nie je zatiaľ jasné, čo skratka „SS“ znamená.

10 tonový dron

Dron je poháňaný prúdovým motorom a údajne jeho maximálna vzletová hmotnosť je 10 ton. Jiu Tian má štyri pylóny pod každým krídlom, ktoré by mali uniesť zbraňové systémy. Zatiaľ však nie je jasné, o aké systémy ide.

Ďalším zaujímavým prvkom na drone je centrálna sekcia pre užitočné zaťaženie, ktoré je na drone vyznačené ako „Isomerism Hive Module“. Ako uvádza zdroj, zrejme ide o zlý čínsky preklad. Pôvodný čínsky text naznačuje, že by sa malo jednať o stroj, ktorý môže niesť roj malých dronov.

X/Hurin92

Nie je to prvýkrát čo Čína šokovala návštevníkov na Airshow China. V roku 2021 na výstave predstavila ozbrojený dron CH-6 s maximálnou vzletovou hmotnosťou 7,8 ton. Dcérska spoločnosť Chengdu Aircraft Industry Group (CAIG) o rok neskôr predstavila dron Wing Loong 3, ktorá mala maximálu vzletovú hmotnosťou 6 ton. Pre porovnanie, americký MQ-9 Reaper v rozšírenej verzii má maximálnu vzletovú hmotnosť tesne pod šesť ton.

Čína dlhodobo experimentuje

Čína sa o tento systém už dlhodobo zaujíma a experimentuje s ňou, zatiaľ čo západné armády tento systém nevyužívajú. Z vojenského hľadiska tento systém ponúka rôzne možnosti, od rozširovania sa na širokom území, či rôzne misie. Veľký počet bezpilotných vzdušných systémov, ktoré letia blízko seba môžu predstavovať aj veľké výzvy pre obranu.

V snahe eliminovať množstvo objektov môže byť preťažená alebo zmätená. Navyše drony môžu niesť aj rôzne náklady, čo umožňuje ich rôznorodé využitie v misiách. Systém využívania malých dronov tak predstavuje výzvy aj pre americkú armádu. Vojna na Ukrajine nám tiež ukazuje, že drony sú v bojoch často využívané. Vojnu na Ukrajine totiž viacerí označujú ako vojnu dronov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú