Čínski vedci zo Šanghajskej univerzity prišli so zásadným prelomom v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Prostredníctvom kvantového počítača údajne dokázali prelomiť algoritmy používané na ochranu vojenských a finančných údajov. Podľa dostupných informácií vedci použili kvantový počítač od kanadskej spoločnosti D-Wave, aby zaútočili na takzvané substitučno-permutačné siete (SPN), ktoré sú základom mnohých šifrovacích štandardov. Na tému upozornil portál Futurism.

Šifrovanie údajov

SPN algoritmy sa spoliehajú na kombináciu substitučných a permutačných krokov, ktoré zabezpečujú šifrovanie. Tieto algoritmy sa využívajú v inštitúciách, ako sú banky, armády či vládne agentúry, kde je bezpečnosť údajov prioritou. Ak by však tvrdenia čínskych vedcov boli správne, znamenalo by to, že kvantová technológia môže vážne ohroziť súčasné kryptografické systémy a štandardy.

Bing/Midjourney/Úprava redakcie

Kvantové počítače fungujú na princípe kvantových bitov alebo „qubitov“, ktoré umožňujú spracovanie viacerých stavov súčasne. To je zásadne odlišné od klasických počítačov, ktoré pracujú len s binárnymi bitmi (0 a 1). Kvôli tejto unikátnej schopnosti dokážu kvantové počítače riešiť niektoré extrémne komplexné problémy výrazne rýchlejšie než bežné počítače – a to zahŕňa aj dešifrovanie komplikovaných kódov. Podľa výskumníkov ide o prvý prípad, kedy kvantový počítač predstavoval reálne ohrozenie pre bezpečnosť viacerých algoritmov typu SPN.

Zatiaľ sa nemusíme báť

Napriek tomu je potrebné výsledky interpretovať s opatrnosťou. Detaily metodológie zatiaľ nie sú úplne jasné, a výskum sa zameral na zašifrované dáta s kratšími kľúčmi než sa bežne používajú v praxi. Táto štúdia preto zatiaľ predstavuje skôr konceptuálny úspech než okamžitú hrozbu.

Zaujímavosťou je, že vedci k tomuto výskumu nepotrebovali špeciálne chránené vojenské technológie. D-Wave, ktorého zariadenie využili, je komerčne dostupný kvantový počítač, čo naznačuje, že prístup k prelomovým kvantovým technológiám nemusí byť vyhradený len pre vládne alebo vojenské inštitúcie. Tento pokus by mohol otvoriť otázky o potrebe zásadnej revízie súčasných šifrovacích noriem a urýchliť vývoj tzv. „kvantovo bezpečnej“ kryptografie.

DALL-E

Úspech kvantových počítačov

Nedávno sa spoločnosť Google pochválila tým, že procesor Sycamore s 67 qubitmi zvládol úlohy, na ktoré nestačia ani najvýkonnejšie súčasné superpočítače. Úspech je výsledkom experimentu, pri ktorom vedci dosiahli tzv. „fázu slabého šumu“, keď kvantový počítač dokáže zvládnuť mimoriadne komplexné úlohy.

Tento prelomový experiment využil metódu random circuit sampling (RCS), ktorá meria výkon kvantových počítačov v porovnaní s klasickými systémami. Viac informácií nájdeš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú