V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

Októbrový rýchly odhad Eurostatu priniesol Slovensku mieru inflácie na úrovni 3,5 %. Je to výrazne viac, než sa očakávalo. Analytici predpokladali miernejší rast inflácie na úrovni 2,9 %. Rovnako prekvapil aj mesačný nárast cien o 0,7 % v porovnaní so septembrom. Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne, vysvetľuje, že vysoké čísla sú najmä dôsledkom prudkého rastu cien v kategórii potravín, alkoholu a tabaku, kde ceny narástli medzimesačne o 1,7 %.

Tento nárast je podľa neho najvýraznejší od marca 2023. Ceny neenergetických priemyselných tovarov, zahŕňajúce bežné výrobky mimo potravín a energií, taktiež zaznamenali nečakaný rast. Horňák upozorňuje, že na rast cien potravín vplývajú aj domáce faktory. Konkrétne sa jedná o komplikácie v slovenskom chove hydiny, ktorý čelí rozsiahlym výpadkom spôsobeným vtáčou chrípkou. Rast cien potravín zasahuje nielen Slovensko, ale aj širší európsky trh, kde medziročný rast cien potravín dosiahol v októbri 0,7 %.

Rýchly rast inflácie

Vzhľadom na októbrový vývoj inflácie sa očakáva, že priemerná ročná miera inflácie bude vyššia, než boli pôvodné predpovede. Analytici na začiatku roka odhadovali, že inflácia na Slovensku sa bude pohybovať okolo 3 %. Avšak súčasné trendy naznačujú, že sa tento cieľ pravdepodobne prekoná.

Na úrovni eurozóny dosiahla inflácia v októbri 2 %, čo taktiež mierne prekonalo očakávania trhu nastavené na 1,9 %. Tento vývoj v kombinácii so stabilným rastom hrubého domáceho produktu v eurozóne vyvoláva otázky o budúcom prístupe Európskej centrálnej banky (ECB) k menovej politike. Hoci finančné trhy stále očakávajú, že ECB môže na decembrovom zasadnutí znížiť sadzby o 25 bázických bodov. Pravdepodobnosť možných zmien v sadzbách sa znižuje.

ECB pri posudzovaní menovej politiky berie do úvahy aj tzv. jadrovú infláciu, teda infláciu očistenú o ceny energií, potravín, alkoholu a tabaku. Táto miera inflácie dosiahla v októbri 2,7 %. Je to stále vysoko nad cieľom ECB. Problémovú kategóriu tvoria najmä služby, ktorých ceny medziročne vzrástli takmer o štyri percentá.

inflácia, ktivka, Slovensko
Pixabay

Slovensko a vývoj do konca roka

Pre Slovensko priniesol Eurostat odhad októbrovej inflácie podľa harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien na úrovni 3,5 %. Aj keď je to výrazné zníženie oproti októbru 2023, kedy inflácia dosiahla 7,8 %, je jasné, že cenový tlak tu stále je. Na druhej strane, v porovnaní so septembrom 2024, keď bola inflácia na úrovni 2,9 %, ide o citeľný medzimesačný nárast.

Otázkou ostáva, či sa infláciu podarí stabilizovať, alebo bude potrebné ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Situáciu budú naďalej sledovať nielen analytici, ale aj domáce firmy a spotrebitelia, ktorých sa zvyšujúce ceny priamo dotýkajú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú