V nasledujúcom texte boli použité materiály TASR.

IT sektor na východe Slovenska čelí viacerým výzvam. Najmä ak ide o kvalifikovanú pracovnú silu v oblastiach, ako sú dátová analytika a kybernetická bezpečnosť. Tento problém spomína aj klaster Košice IT Valley. Ten na základe prieskumu medzi miestnymi IT spoločnosťami upozorňuje na pokles pracovných príležitostí a nedostatok odborníkov. V budúcnosti to ohroziť ďalší rozvoj sektora.

Podľa výkonnej riaditeľky klastra Miriamy Hučkovej východ Slovenska stratil konkurenčnú výhodu nízkej ceny práce a je potrebné sústrediť sa na kvalitu a inováciu. V regióne dnes pracuje približne 13 500 ľudí v IT pozíciách. Avšak od roku 2023 je badateľný pokles počtu otvorených pracovných miest až o 50 % oproti začiatku roka. Tento trend je spôsobený aj nástupom umelej inteligencie, ktorá postupne nahrádza niektoré juniorské pozície.

Výzvy v oblasti vzdelávania

Klaster Košice IT Valley ako jedno z riešení navrhuje rozvoj interdisciplinárnych študijných programov. Tie by kombinovali IT znalosti s ďalšími odbormi, ako sú medicína, právo, ekonómia či spoločenské vedy. Odborníci so schopnosťou prepájať technológie s konkrétnymi oblasťami totiž môžu byť kľúčom k prechodu od nízkopríjmových servisných pozícií k technologickým a znalostným profesiám, ktoré majú vyššiu pridanú hodnotu.

Nové vzdelávacie možnosti sa snaží ponúknuť aj Technická univerzita v Košiciach (TUKE), ktorá plánuje zaviesť študijný program aplikovanej informatiky. Zameraný má byť na praktické vzdelávanie priamo spojené s potrebami IT spoločností. Prorektor pre inovácie a technologický transfer Juraj Gazda uviedol, že cieľom univerzity je prehĺbiť spoluprácu s firmami aj v rámci doktorandského štúdia. Cieľom je aby tak IT sektor získal kvalitnejšie a praktickejšie pripravených absolventov.

IT, počítač
Pexels

Cesta k digitálnej transformácii

Firmy na Slovensku sa navyše stretávajú s problémom vysokej ceny práce. Štefan Lacko zo spoločnosti GlobalLogic Slovakia upozorňuje, že vysoké daňovo-odvodové zaťaženie znižuje atraktivitu Slovenska pre zahraničných zamestnancov. A to najmä v porovnaní s krajinami ako Poľsko, Rumunsko či Chorvátsko, kde sú celkové náklady na zamestnanca nižšie. Okrem toho, klaster poukazuje aj na nízky podiel ukrajinských IT odborníkov, ktorí tvoria len 1,5 % z celkového počtu IT špecialistov v regióne. Táto nízka integrácia zahraničných pracovníkov je vnímaná ako premrhaná príležitosť, ktorá mohla čiastočne zmierniť nedostatok pracovnej sily v sektore.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR vníma potrebu podpory digitálnej transformácie a rozvoja vedy a výskumu, ako jeden z kľúčových krokov pre budúci rozvoj IT sektora. Podľa generálneho riaditeľa sekcie digitálnej agendy Michala Ilka je nutné, aby Slovensko investovalo do inovácií a vzdelávania. Na základe toho by sa sektor stal konkurencieschopnejší aj na medzinárodnej úrovni. Budúcnosť IT sektora na východnom Slovensku teda závisí od rozšírenia odborného vzdelania, podpory interdisciplinárnych schopností a zlepšenia podmienok na trhu práce.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú