Nový čínsky magnet dokáže vytvoriť pole s intenzitou 42,02 tesla, čo je viac než 800 000-krát silnejšie než magnetické pole Zeme. Čína tak prekonala rekord 41,4 tesla, ktorý v roku 2017 stanovilo Národné laboratórium pre magnetické pole (NHMFL) v Tallahassee na Floride v USA. O najvýkonnejšom odporovom magnete na svete informoval portál IFLScience.

Svetový rekord

Magnet predstavuje významný míľnik pre vývoj, ktorý by mohol priniesť budúce objavy a zlepšenia v oblasti techniky a v medicíne. Magnet sa nachádza v Steady High Magnetic Field Facility (SHMFF) v Inštitúte fyzikálnych vied v Che-fej Čínskej akadémie vied a túto neuveriteľnú silu dosiahol 22. septembra. Tento experimentálny nástroj umožňuje vedcom manipulovať s vlastnosťami hmoty, skúmať nové javy a ich zákony.

CHMFL/Handout cez Xinhua/Alamy/Nature

Nová fyzika

„Čínsky rekordér kladie základy pre vybudovanie spoľahlivých magnetov, ktoré dokážu udržať stále silnejšie magnetické polia, čo by pomohlo výskumníkom objaviť prekvapivú novú fyziku,“ uviedol vo vedeckom časopise Nature Joachim Wosnitza, fyzik z laboratória vysokých magnetických polí v Drážďanoch v Nemecku.

Na svete sa používajú tri druhy stabilných magnetov ­– odporové, supravodivé a hybridné, ktoré sú zmesou oboch magnetov. „Odporové magnety sú prvými magnetmi s vysokým poľom, ktoré vedci používali, s flexibilným a rýchlym riadením magnetického poľa. Dodnes dokážu generovať magnetické polia oveľa vyššie ako supravodivé magnety,“ uvádza Čínska akadémia vied vo vyhlásení.

Odporové magnety sú vyrobené z navinutých kovových drôtov a predstavujú staršiu ale bežne používanú technológiu. Hybridné magnety dokážu vytvoriť ešte silnejšie magnetické polia, ale nedokážu ich tak dlho udržať ako odporové magnety. Tieto tradičné magnety poskytujú vedcom širšie možnosti využitia, pretože sú flexibilnejšie a dajú sa rýchlejšie zapnúť. Napriek týmto výhodám však odporové magnety generujú viac tepla než hybridné či supravodivé. Navyše sú drahšie na prevádzku a je potrebné ich neustále udržiavať v chlade.

Spotrebuje obrovskú energiu

Ako sa uvádza v časopise Nature, nový čínsky magnet spotreboval pri dosiahnutí rekordu 32,2 megawattov elektrickej energie. Pre lepšie vysvetlenie to predstavuje ekvivalent nabitia 538 batérií Tesla Model 3 (s kapacitou nabitia 60 kWh) z nuly na plnú kapacitu batérie za jednu hodinu.

Silné magnetické polia, ktoré dokážu vytvoriť silné magnety, môžu viesť k vývoju nových technológií, ako je napríklad elektromagnetická metalurgia a syntéza chemických reakcií. Použitie tejto technológie je možné aj v technológii nukleárnej magnetickej rezonancie v lekárskej vede. Výskum týchto polí otvára nové možnosti v oblasti supravodičov, teda materiálov, ktoré prenášajú elektrické prúdy bez toho, aby produkovali veľa tepla pri nízkych teplotách. Tieto materiály sú potrebné pri vytváraní výkonnejšej elektroniky.

Nový magnet je len v začiatkoch výskumu. Čínski vedci ho plánujú použiť na vývoj nových elektronických materiálov, skúmanie mechanizmov, ale aj v medicíne na výskum chorôb, či vývoj nových liekov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú