Ľudia s cukrovkou musia dodržiavať tú správnu hladinu inzulínu v krvi, čo pre mnohých môže predstavovať problém. Vysoká či zabudnutá dávka môže u pacientov spôsobiť veľmi vážne zdravotné komplikácie. Vedcom sa podarilo vyvinúť „svätý grál“ v liečbe cukrovky – inteligentný inzulín, ktorý sa aktivuje podľa potreby. O novej nádeji pre cukrovkárov informoval portál ZME Science.

Cukrovka má vplyv na celkový život pacienta

Hlavne ľudia, ktorí majú diagnostikovaný diabetes 1. typu musia dodržiavať prísny režim a včas si dať inzulínovú injekciu. Pacienti s týmto typom cukrovky si musia dať inzulínové injekcie až 10-krát denne. Avšak ani to nezaručuje, že pacient nebude mať komplikácie. Hladina cukru v krvi môže nepredvídateľne kolísať, pretože na ňu vplývajú rôzne faktory – počnúc od cvičenia, rôzne druhy jedla, až po vynechanie jedla.

Freepik

Pacienti musia dohliadnuť, aby si podali presne toľko inzulínu, koľko ich telo potrebuje. Pre pacientov, ktorí majú diabetes 1. typu príliš nízka hladina inzulínu predstavuje extrémne nebezpečenstvo. Nadmerná dávka inzulínu môže u pacientov spôsobovať hypoglykémiu, čo je stav, kedy hladina glukózy klesne pod spodnú hranicu normy. Neustále kontrolovanie a dodržiavanie prísneho režimu môže tiež vplývať na duševné zdravie pacientov. Pre milióny ľudí, ktorí trpia cukrovkou však prichádza nová nádej.

Udržuje hladinu v rovnováhe

„Inteligentný“ inzulín nazývaný ako NNC2215 vyvinul tím pod vedením Rity Slaaby v Novo Nordisk v Dánsku. Je revolučný v tom, že disponuje s molekulárnym „prepínačom“. Inteligentný inzulín sa dokáže v reálnom čase prispôsobovať potrebám tela a aktivovať, respektíve vypnúť vtedy, kedy je to potrebné.

Keď hladina glukózy stúpa, inzulín sa aktivuje a keď hladina klesne, tak sa vypne. K molekule inzulínu sa pridal makrocyklus viažuci glukózu a glukozid, čím sa vytvoril glukózou riadený prepínač. Vedci v laboratórnych štúdiách zaznamenali 3,2-násobné zvýšenie aktivitu inzulínu, keď sa hladina glukózy zvýšila z 3 na 20 mM. Tento údaj zodpovedá rozsahu výkyvov, ktoré boli bežne spozorované u pacientov s cukrovkou.

Svätý grál v liečbe cukrovky

„Inzulíny reagujúce na glukózu – tzv. inteligentné inzulíny – sú považované za svätý grál inzulínovej liečby, pretože sa priblížili k vyliečeniu cukrovky 1. typu tak blízko, ako to len farmakoterapia umožňuje,“ uviedol doktor Tim Heise, podpredseda vedeckého poradného panelu pre nové inzulíny.

Vedci inzulín testovali na zvieratách a hladinu cukru v krvi dokázal znížiť bez vedľajších účinkov, ktoré sa často vyskytujú po bežných injekciách inzulínu. Diabetické potkany liečené inteligentným inzulínom NNC2215 vykazovali lepšiu kontrolu nad kolísaním hladiny cukru v krvi a to bez nebezpečných poklesov glukózy. Testy glukózovej tolerancie na potkanoch ukázali, že NNC2215 dokáže znížiť prudké zvýšenie cukru po jedle, čím tak napodobňuje prirodzenú inzulínovú reakciu u zdravých jedincov. Rovnaké výsledky vedci potvrdili aj u ošípaných.

Freepik

Revolúcia v liečbe cukrovky

Nový inzulín NNC2215 by mohol zásadne zmeniť liečbu cukrovky a zásadne tak uľahčiť život pacientom. Očakáva sa, že v budúcnosti by pacienti boli oslobodení od každodenných dávok inzulínov a stačila by im jedna dávka inteligentného inzulínu týždenne.

Iniciatíva zameraná na diabetes 1. typu, v ktorej sú tímy z významných univerzít, investovala milióny do vývoja inzulínu reagujúceho na glukózu. Ich cieľom je, aby sa táto technológia čo najskôr zaviedla do testov na ľuďoch s nádejou, že bude čoskoro pripravená na klinické použitie. Vedcov však čakajú mnohé výzvy a testy, pretože je potrebné ešte inzulín doladiť, aby zabezpečili jeho dokonalé a spoľahlivé fungovanie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú