V správe boli použité materiály TASR.

Premiér SR Robert Fico prirovnal slovenské médiá k „mediálnemu bordelu“ a tvrdí, že novinári si robia, čo chcú, bez akýchkoľvek následkov. A čo na to vláda? Rysujú sa zmeny v mediálnej legislatíve, vrátane zriadenia národného mediálneho úradu, povinných rekvalifikácií pre novinárov či zapojenia do stavovských organizácií.

„Advokát, notár, sudca, právnik musí mať vysokoškolské právnické vzdelanie. Prečo by nemalo platiť, že novinárom bude iba ten, kto je buď žurnalista vyštudovaný alebo absolvoval nejakú rekvalifikáciu? Mali by ste byť súčasťou možno nejakých stavovských organizácií, kde budete mať nejaké disciplinárne konania, podobne ako majú advokáti,“ vyhlásil predseda vlády.

TASR - Jakub Kotian

Na druhej strane, môže mať takáto reforma aj výhody. Vzdelaní a zodpovední novinári by mohli prispieť k lepšej kvalite obsahu a väčšej dôvere verejnosti. Zároveň sa ale objavuje otázka: Kto bude rozhodovať, čo je dostatočne kvalitné vzdelanie alebo kto môže byť „pravý novinár“? Ak by sa o tom rozhodovalo na národnej úrovni, hrozí riziko, že politici by si vytvárali pravidlá na mieru.

„Chcem avizovať, že pripravíme národný mediálny úrad, budeme sa baviť aj o stavovských organizáciách médií a o pravidlách,“ dodal podpredseda Národnej rady (NR) SR a líder koaličnej SNS Andrej Danko. Média totiž podľa vlastných slov viní za vytváranie frustrujúceho stavu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú