V tomto texte boli použité materiály TASR.

Čínske kybernetické útoky sú pre Taiwan každodennou realitou. Taiwanský minister obrany Wellington Koo potvrdil, že Čína je hlavným zdrojom týchto útokov, ktorým ostrovný štát čelí. Podľa taiwanských úradov je ich počet alarmujúci – denne až päť miliónov kybernetických útokov mierí na vládne agentúry. Technologickí giganti, ako napríklad Microsoft, upozorňujú, že za týmito útokmi stoja prevažne čínske štátom sponzorované skupiny.

Čínska vláda neustále považuje Taiwan za súčasť svojho územia, napriek tomu, že od roku 1949 má Taiwan vlastnú vládu. Peking opakovane deklaruje, že zjednotenie Taiwanu s Čínou je nevyhnutné, pričom využíva rôzne taktiky, od dezinformácií až po kybernetické útoky. Čínske ministerstvo národnej bezpečnosti v pondelok obvinilo hackerskú skupinu „Anonymous 64“, údajne prepojenú s taiwanským ministerstvom obrany, z pokusov ovládnuť rôzne webové portály a elektronické obrazovky v Číne, kde mali vysielať obsah znevažujúci pevninskú Čínu.

Taiwan sa bráni

Minister Koo na tieto obvinenia reagoval s tým, že Čína prekrúca fakty. „Skutočným iniciátorom kybernetických útokov je Čína,“ zdôraznil. Podľa Kooa Čína cieli nielen na Taiwan, ale aj na krajiny, ktoré zdieľajú podobné hodnoty ako Taiwan. Taiwan navyše obvinenia zo strany Číny, že by jeho hackeri útočili na Peking, označil za „nepravdivé“.

Čína tvrdí, že taiwanskí hackeri podnikajú aktívne kroky na podkopávanie jej bezpečnosti, avšak tieto obvinenia sú zatiaľ neoverené. Agentúra AFP, ktorá o prípade informovala, priznala, že nedokázala zistiť, či skupina „Anonymous 64“ skutočne existuje alebo vykonáva činnosti, ktoré Čína pripisuje Taiwanu.

Incidenty, ako je tento, len prehlbujú napätie medzi Pekingom a Taiwanom. Čína pravidelne využíva nielen kybernetické útoky, ale aj vojenské cvičenia s lietadlami a loďami v blízkosti Taiwanu. Tieto aktivity prispievajú k destabilizácii regiónu a vyvolávajú obavy o mier a bezpečnosť v tejto časti sveta.

Pre bežného čitateľa na Slovensku je táto situácia dôležitá ako príklad toho, aké kritické môžu byť kybernetické hrozby na medzinárodnej úrovni. Taiwan a Čína nám ukazujú, že moderné konflikty už dávno nie sú len o tradičnej vojne, ale o boji v kybernetickom priestore, kde môže byť napadnutý ktokoľvek, kdekoľvek na svete.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú