Predstava o rozpínajúcom sa vesmíre, ktorý vznikol v obrovskom výbuchu pred 13,8 miliardami rokov je dnes jednou z najuznávanejších kozmologických teórií. Kľúčový dôkaz pre túto teóriu pochádza z pozorovania tzv. červeného posunu, teda javu, pri ktorom sa svetlo zo vzdialených galaxií posúva smerom k červenému koncu spektra. Existuje ale alternatívne vysvetlenie?

Rozpínajúci sa vesmír

Ako sme uviedli už v samostatnom článku, v 20. rokoch minulého storočia americký astronóm Edwin Hubble ukázal, že vesmír sa rozpína a galaxie sa od Mliečnej dráhy neustále vzďaľujú. Podľa Hublov-Lemaîtreov zákona všeobecnej expanzie vesmíru, pozorovaná radiálna rýchlosť galaxie je priamo úmerná ich vzdialenosti od Zeme – čím sú galaxie ďalej, tým rýchlejšie sa vzďaľujú.

Jens Niemeyer, University of Göttingen / Úprava redakcie

Inak povedané, svetlo z týchto galaxií sa posúva do červenej časti spektra, čo je spôsobené efektom, ktorý poznáme ako Dopplerov jav. Tento posun naznačuje, že galaxie sa pohybujú od nás preč, čo je dôkazom rozpínajúceho sa vesmíru. Tento jav je jedným z hlavných pilierov teórie Veľkého tresku.

Alternatívna hypotéza: „Unavené svetlo“
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú